Dva tisíce korun pokuty a jeden trestný bod mohou od letošní zimy dostat řidiči za nerespektování nové značky. Jmenuje se zimní výbava a přikazuje jezdit na vyznačených úsecích pouze se zimními pneumatikami, nebo letními s řetězy. Značka se objeví každým dnem i v Benecku a Harrachově. Na některých úsecích Krkonoš už stojí.

„Značka určitě přispěje k bezpečnosti, ale zdá se mi to ušité horkou jehlou,“ řekl vedoucí Dopravního inspektorátu Policie České republiky v Semilech Milan Čermák. Na značce mu vadí především fakt, že je účinná od 1. listopadu do 30 dubna. I při patnáctistupňových teplotách lidé musí mít v těchto úsecích zimní gumy, které se tak mnohem více opotřebovávají.

Policisté zatím nebudou řidiče kvůli značce příliš trápit
Policie zároveň ujišťuje řidiče, že je nebude v takových případech trápit. Pokud to nebude počasí vyžadovat, pokutu dostat nemusí. Naopak nulovou toleranci vyhlásila policie, pokud přijedou návštěvníci do Krkonoš na týden s letním obutím. „Počasí na horách se může během chvílky úplně změnit,“ uvedl Milan Čermák. Řidičům hrozí za porušení příkazové dopravní značky od policistů pokuta až do výše dvou tisíc korun.

A to není vše, porušení ovlivní i výši trestných bodů: „Řidiči hrozí udělení jednoho trestného bodu,“ vysvětlila Štěpánka Votrubcová z turnovského dopravního odboru. Zavedení nové značky má svého důvody. Každý rok totiž způsobí mnoho vážných dopravních nehod právě řidiči, kteří nedbají na správné obutí svého automobilu buď vůbec, nebo s přezutím příliš dlouho vyčkávají. Vozidlo se tak mnohem snáze dostane do smyku a stane se neovladatelným. K vážné nehodě pak chybí už jen krůček. „Sníh, námraza, mokré vozovky, snížená viditelnost. To vše způsobuje nemálo starostí řidičům a zvýšený počet nehod,“ řekla Šárka Poláčková ze Správy silnic Severočeského kra­je.

„Je určitě důležité, aby se při vysokých teplotách chovali policisté lidsky,“ sdělil starosta Benecka Jaroslav Mejsnar a zároveň dodál, že teprve první sezona se značkou ukáže její výhody i slabiny.