Ti překročili v roce 1953 východoněmecké hranice a probili se na Západ. Tento týden předal čestnou plaketu dalšímu členu protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, Milanu Paumerovi. I on byl v pětičlenné skupině, která se pokusila o útěk za železnou oponu. Přešli Mašínovi a Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata byli zadrženi a následně popraveni.

O útěku, za kterým zůstalo šest mrtvých, veřejnost stále diskutuje. Řada lidí si klade otázku, zda byla cesta Mašínů přínosem pro protikomunistický odboj, pro jiné jsou jednoznačně hrdiny, bojující s totalitním režimem.

Pochvala

Radní města Nová Paka tento týden vyslovili pochvalu Mirku Topolánkovi za udělení medaile Ctiradovi a Josefovi Mašínovým, a Milanu Paumerovi.

„Sice jsme zabrousili do oblasti, která se přímo netýká města, ale tento návrh tady vzešel a rada k němu zaujala jednotné stanovisko. Ocenění třetího odboje považujeme za správné a žádoucí. Kdyby bylo tisíc takovýchto Mašínů, tak by možná byla zachována v Československu demokracie,“ říká starosta Josef Cogan a předpokládá, že Mirku Topolánkovi poděkují formou dopisu.