V uplynulých dvou letech mohli návštěvníci Vánočních trhů pořádaných Střední školou gastronomie a služeb Nová Paka obdivovat mimo jiné i umění žáků Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově. Slibně se rozvíjející spolupráce obou se letos dočkala dalšího pokračování, žáci obou škol se zapojují do projektu Mezinárodní trienále JABLONEC 2008, které společně s Ministerstvem kultury ČR, Městem Jablonec nad Nisou a Eurocentrem připravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na červen až září 2008.

Trienále kromě řady dalších akcí obsahuje i Mezinárodní trienále Oděv a jeho doplněk. Právě do této mezinárodní soutěže profesionálů – módních návrhářů a bižuterních návrhářů, firem i středních škol se přihlásila se svými modely děvčata II. ročníku oboru krejčí - Věra Seidlová, Magdaléna Rychterová, Jana Trejbalová a Lada Patková. Odborné vedení nad celým projektem převzala učitelka odborného výcviku paní Stanislava Štrynclová. Cílem soutěže je vytvořit kreativní modely odívání budoucnosti, jejichž nedílnou součástí jsou šperky a bižuterie. Dominantním prvkem šperku musí být skleněná perle. Právě téma „ Skleněné perle,“ jejichž výroba má na Jablonecku obrovskou tradici, je základním prvkem celého Mezinárodního trienále Jablonec 2008.

I když vlastní soutěž bude zahájena až 19. června, studentky obou škol se už pilně připravují a vznikající modely dávají tušit, že ze spolupráce Nové Paky a Turnova vzejde čtveřice kreativních, originálních oděvů, které určitě mezi ostatními nezaniknou. Návštěvníci se o tom budou moci přesvědčit na výstavách a módních přehlídkách, které se uskuteční v prostorách Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a v prostorách Eurocentra od 20. června do 27. září 2008.

Bohatý doprovodný kulturní program bude probíhat v prostorách Eurocentra od 10. do 24. července 2008.

Vedle účasti na této prestižní akci však děvčata oboru krejčí pod vedením svých učitelek S. Štrynclové a D. Hanákové připravují extravagantní módní přehlídku pro Oděvní výstavu v Lysé nad Labem, pohádkovou módu pro Jičín - město pohádky i novou módní kolekci pro podzim tohoto roku. V dubnu odjedou děvčata i na celostátní soutěž žákyň oboru krejčí do západočeských Podbořan.

Z uvedeného nástinu je vidět, že na nedostatek možností uplatnit svoji tvůrčí invenci, kreativitu si děvčata nemohou stěžovat. Právě proto je nově vznikající školní vzdělávací program tohoto oboru výrazně vyprofilován k módnímu návrhářství, tvorbě a modelování oděvů. P.J.