Důvodem je realizovaná výměna oken za 6,8 milionů korun. Ředitel Petr Ježek k průběhu investiční akce, kterou hradí město jako zřizovatel, sděluje: „Práce pokračují podle harmonogramu. Okna už jsou vyměněna ve všech učebnách, nyní přijdou na řadu kabinety a třídy s odbornou výukou. Doufáme, že se nám podaří eliminovat veškeré problémy, které by mohly nyní, kdy se pracuje za chodu školy, vzniknout. V patře, kde se výměna provádí, budou zatím třídy uzavřeny a děti přesuneme do náhradních učeben. Celý interiérový proces má skončit 16. září, a já věřím, že vše zvládneme. Odborné práce v exteriéru budou pokračovat do října, ty nám ale výuku neohrozí.“

 Všichni nyní vstupují do školy bočním vchodem a do tříd se dostávají po jednom schodišti. „Zvýšili jsme učitelský dozor, ukáznit se musí i školáci, “ poukazuje ředitel.

Úklid

Výměna není jen o odstranění starých nefunkčních a usazení nových plastových oken, ale především o přípravě tříd, přesunu nábytku a následném úklidu.

 Od P. Ježka se dozvídáme, že třídy připravili kantoři, na úklid má ale škola pouze dvě pracovnice.

 „Museli jsme povolat úklidovou službu s hygienickým atestem, která nastupuje podle stanoveného harmonogramu a za domluvenou finanční částku. Dále nám vyšel vstříc městský úřad, který k nám posílá nezaměstnané, pobírající sociální dávky. První várka brigádníků byla nespolehlivá, ale v současnosti jsme spokojeni. Příchozí odvádí výrazný kus práce,“ vysvětluje nám šéf zařízení. Kantoři se zatím do úklidu nemuseli zapojit, ale včera po zahájení výuky je čekal perný den.

„Převzali jsme dokončené čtvrté patro hlavní budovy, které potřebujeme do úterý zprovoznit. Hned po zahájení se proto všichni převlékáme do pracovního a domů nepůjdeme dřív, dokud nebude vše uklizeno a připraveno na vyučování,“ upozorňuje nás ředitel. Ještě pro nás má novinku. Radní rozhodli, že vedle nových oken bude natřena fasáda hlavní budovy ZŠ, takže škola bude jako ze škatulky.

Do Základní školy v Husitské ulici v pondělí nastoupilo 289 dětí, rozdělených do 15 tříd včetně přípravné, která se letos rozrostla na 18 kluků a holčiček. Přípravná třída funguje v ZŠ už sedmým rokem, slouží předškolákům a ředitel Ježek její zřízení doporučuje všem svým kolegům.

Maminka Vladimíra Klimešová doprovázela první den své dítko na vyučování, a tak jsem se jí zeptali, jak prožili prázdniny a také na školní přípravu. „Prázdniny byly fajn. Odpočinuli jsme si od školních povinností a naše ratolest se do školy těšila, hlavně na kamarády. Přípravě na vyučování věnujeme denně hodinu.“