Zajímavou diskuzi plnou emocí vyvolal při pondělním zasedání zastupitelů v átriu Základní školy v Husitské ulici požadavek organizace Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisko Sopka. Její zástupce Martin Vitvar žádal bezúplatný převod pozemku o výměře zhruba 1391 metrů čtverečních jako náhradu za původní parcelu u skautského domu ve Svatojánské ulici, která byla Junáku zabrána městem včetně klubovny už v roce 1949, a zatím nedošlo k jejímu vrácení.

 „Prostor v sousedství potřebujeme pro naplnění činnosti, když chceme s dětmi vyběhnout ven, hrát si, vydat trochu energie,“ vysvětluje M. Vitvar.

 V srpnu 1949 tedy byla skautům zabrána klubovna včetně okolních pozemků. V roce 1968 se podařilo Junáku získat zpět budovu, ale okleštěnou – bez parcel. V roce 1990 mohli skauti využívat vedlejší pozemek č.p. 2080/3 (který nyní požadují bezúplatně převést jako náhradu), na nějž byla v roce 1996 sepsána mezi nimi a městem smlouva o výpůjčce.

 Po informaci, že k 31. prosinci 2010 platnost smlouvy skončila, navrhl místostarosta Josef Hendrych další výpůjčku s přesnými garancemi. Bývalý starosta Josef Cogan byl pro odročení věci, k čemuž se přikláněl i zastupitel Zdeněk Ouzký, jenž doporučil opatřit k převodu více materiálů. Ty předložil kronikář Ladislav Novák.

„Chápu, že na jedné straně šlo o pošlapání práv skautů, na druhé straně se jedná o lukrativní pozemek v centru města a mohlo by se stát, že skauti se nechtěně dostanou do finančních problémů a parcelu budou nuceni prodat. Město, které v současnosti koriguje stavební aktivity, by pak nemohlo ovlivnit případnou zástavbu plochy,“ obává se J. Cogan.

Miloslav Pačesný je jiného mínění: „Jde o lidi, kteří mají město rádi. Přimlouvám se za skauty, vyjděte jim vstříc.“ Nakonec se zastupitelé shodli, že se záležitostí budou zabývat, vyžádají si i posouzení některých výborů, a pak teprve rozhodnou o výpůjčce a nebo bezúplatném převodu.

Junák v Nové Pace:
-  Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisko Sopka má své sídlo v klubovně ve Svatojánské ulici č. 1193
- celkem je v Nové Pace registrováno 117 skautů ve třech oddílech
-  nejstarším členem je Josef Mádle – 92 let
- nejmladším Stanislav Novák – 7 let

Martin Vitvar má z jednání smíšené pocity. „Vzhledem k tomu, že nedopadlo podle našich představ, nejsem nijak nadšený. Ale padla zde řada zajímavých názorů, i když některé byly trošku mimo realitu. Pevně věřím, že pro skauty skončí vše dobře, a podaří se nám získat parcelu do našeho vlastnictví. A nebo alespoň dojde k srovnatelné nabídce, která nám dá garance, a nestane se, ža za několik let se obmění zastupitelstvo, přijde někdo jiný a pozemek nám sebere.“

Plánek s vyznačením parcely je připojen k tomuto článku, vpravo můžete i hlasovat, případně se vyjáddřit i v diskusi.