Přivítala i hosty - předsedkyni ústředí STP Helenu Klasnovou, Vladimíru Mizerovou z Centra denních služeb v Jičíně a místostarostu Nové Paky Josefa Hendrycha.

Z výroční zprávy předsedy Vladimíra Rajmana se přítomní dozvěděli o velice rozmanité a rozsáhlé kulturní činnosti packé pobočky STP, která má celkem 175 členů.

Častá je společná účast na koncertech v MKS, kdy zdravotně postižení nechyběli na vystoupení Marie Rottrové, Evy a Vaška a orchestru Václava Hybše. Z divadelních představení si nenechali ujít účinkování pražského divadla Rokoko se Simonou Stašovou, divadelní hru na Správné adrese, a Divadla bez zábradlí Každý rok ve stejnou dobu se známými herci Veronikou Freimanovou a Zdeňkem Žákem. V MKS rovněž navštívili irskou taneční show Celtic energy. Bez odezvy nezůstalo ani Křeslo pro hosta s Václavem Vydrou a Danou Homolovou.

Jejich bohatou činnost dokumentují i výlety. Loni navštívili Broumov, Nelahozeves a muzeum panenek v Troskovicích. Zajímavá byla i prohlídka Kuksu, kterou spojili s polskou tržnicí Kudowa Zdrój.

Pro udržování zdraví členů již tradičně uskutečnili v červnu desetidenní rekondiční pobyt v kempu v Milovicích a začátkem září absolvovali pro plný autobus členů velice atraktivní osmidenní pobyt v termálních lázních ve slovenském Velkém Mederu. V obou těchto zařízeních zúčastnění nejen tělesně i psychicky pookřáli, ale také se vzájemně během pobytu blíže poznali. Pro zlepšení kondice navštívili spolu s dětmi členů dvakrát společně plavecký areál v Jičíně.

Při uvádění aktivit novopacké pobočky STP nelze zapomenout ani na tradiční Májovou a Posvícenskou zábavu a reprezentaci ve sportovní soutěži pod názvem Hry bez hranic, pořádané spřátelenou organizací Život bez bariér v hale ZŠ 1 v Komenského ulici.

Do činnosti pobočky rovněž spadá neziskový sběr obnošeného šatstva a dalšího textilu pro Diakonii Broumov, který členové výboru provádí ve všední dny dopoledne v kanceláři na autobusovém nádraží. Pačtí postižení si váží i seniorů. Po šedesátce je pravidelně při jejich kulatých životních výročích navštěvují a rovněž tak každým rokem při jejich výročích dlouhodobě nemocné. Ve zprávě o hospodaření seznámila hospodářka organizace Miluše Líbalová přítomné s náklady na činnost s dotacemi, které packá pobočka obdržela, a s jejich vyúčtováním, kdy organizace hospodařila s nepatrným přebytkem.

Ve svém vystoupení poděkovala předsedkyně ústředí STP Helena Klasnová za pozvání a za aktivní činnost pobočky. Dále ve svém projevu poukázala na zneužívání značek vozíčkářů, kdy si značky nebo ZTP či ZTP/P půjčují lidé, kteří k tomu nemají oprávnění. Dokumentuje to značné množství zabavených značek a problémy, které musí ústředí řešit s tímto porušováním. Zmínila se také o špatném vedení některých poboček a chybách jejich funkcionářů, zvláště ve finanční politice. Dále mluvila o sociálních dávkách a jejich rozmanitosti: „Ne vždy se postižení v jejich vyplácení vyznají. V tom případě mají možnost se obrátit na fundované pracovníky STP, kteří jim poskytnou odborný výklad,“ zakončila svoje vystoupení předsedkyně ústředí STP.

Vladimíra Mizerová z jičínského Centra denních služeb si pochválila spolupráci s packou organizací. Informovala zároveň přítomné o aktivitách centra a současném přemístění kanceláře v Jičíně. Místostarosta města Josef Hendrych poděkoval za činnost packé pobočky STP a vyjádřil s jejími aktivitami spokojenost. „Chtěl bych vás ujistit, že přestože ještě stále pokračuje krize a výnosy města jsou nižší než v minulých letech, město opět uhradí jak nájem, tak i energie vaší kanceláře,“ řekl packý místostarosta.

Na dotaz jednosměrného provozu v Komenského ulici pak uvedl, že většina lidí je s tímto řešením spojnice hlavní silnice na Krkonoše s náměstím spokojena, ale připomněl, že největší problém je v nedodržování předpisů parkujících vozidel.
Po oficiální části schůze trvající jeden a půl hodiny návštěvníci při hudbě a občerstvení dále mezi sebou hovořili převážně o činnosti packé pobočky STP, o letošních plánech, ale také o svých problémech souvisejících s postižením. ⋌ Míla Pour