Přesto novopacký Svaz tělesně postižených zůstává, hlavně díky jeho jednatelce Miluši Líbalové, již několik let věren velice pěkným pobytům v areálu termálních koupelí ve Velkém Mederu na Slovensku.

Při cestě na Slovensko zájezd zastavil ještě na zámku v Lednici, kde návštěvníci obdivovali v prohlížených místnostech zejména bohatost řezbářské výzdoby, ale i nádhernou zahradu v plném květu.

Velký Meder, bývalé Čalovo, se nachází v regionu Žitného ostrova, na trase mezi Bratislavou a Komárnem. V okolí je možnost výletů i do blízkého Maďarska. Termální koupaliště leží v lesoparku o rozloze 20 ha. Zdejší termální voda má příznivé účinky na léčení kloubních onemocnění, bolestí zad, a celkově přispívá k regeneraci organizmu, což se u návštěvníků příznivě projevilo.

Několik krytých a venkovních bazénů s termální vodou obsahující značné množství různých minerálů, o teplotě od 23 °C do 38 °C působí jako balzám nejen na tělo, ale svým prostředím i na duši. V areálu je i sauna, solárium, masáže, minigolf, tenisový kurt, volejbalové hřiště, fitness, masáže, restaurace a nespočetné množství stánků s občerstvením. Toto zázemí je opravdovým rájem nejen pro tělesně postižené, kterým dělá normální pohyb na souši někdy značné potíže, ale i pro penzisty a normální občany, protože cenové relace na Slovensku jsou pro nás stále příznivé.

Padesát účastníků letošního zájezdu bylo ubytováno k plné spokojenosti v chatkách a v apartmánech s veškerým vybavením pro denní hygienu a kuchyňkou. Velký Meder se stává nejen v zářijových dnech oázou i pro další výpravy z Čech. Mluvili jsme zde i s návštěvníky z našeho regionu, kteří si pohodu zdejšího pobytu velmi pochvalovali. Spokojenost dokumentovali i účastníci z Nové Paky, kteří se již zajímali o termín zájezdu do Velkého Mederu v příštím roce. ⋌ Míla Pour