Městská knihovna je akční a v jejím působišti se uskutečnila již řada zajímavých setkání, přednášek, častými návštěvníky tu jsou děti. A právě jim je určena žhavá novinka – komiks s názvem Nová Paka – tajemné město v Podkrkonoší. Publikace je určena mladším školákům a představuje zajímavá místa ve městě.

 Průvodci po krásách a tajích Nové Paky jsou kluci a holky, kteří zpozorují přistání mimozemšťana. Návštěvníka se ujmou a zavedou ho na Masarykovo náměstí, k morovému sloupu, ke kašně se sochou sv. Floriána i k vzácnému dřevěnému kostelíku na Husově kopci. Představí mu i nejkrásnější stavbu města – paulánský klášter a chrám Nanebevzetí Panny Marie, sestoupají po klášterních schodech k zázračné studánce a doputují až k Suchardovu domu.

 Poučný, zajímavý komiks je navíc zpracován jako omalovánka. Skládanka byla uhrazena z peněz určených na realizaci vizuálního stylu. Jejím autorem je spisovatelka Petra Braunová. Ředitelka knihovny Stáňa Benešová ke vzniku skládačky vysvětluje: „Autorku jsem oslovila a ona přijela do našeho města. Vytipovala jsem jí různá zajímavá místa. Petra napsala libreto a Milan Starý je ilustroval.“

 Petra Braunová ke svému dílu uvádí: „První komiks je z Jičína. Při pasování prvňáků v roce 2007 vznikl nápad na prvního průvodce městem pro děti. S mým kamarádem, výtvarníkem Milanem Starým jsme pro Jičín vytvořili Průvodce pro děti a mimozemšťany. Leporelo je záměrně jednoduché, vyrobené na dostatečně tvrdém papíře, aby ho prvňáci tak snadno nezlikvidovali.“

 S líbivým komiksem pracují novopacké knihovnice v dětském oddělení. Se školáky putují po stopách mimozemšťana a dětem se procházky moc líbí.
 Knihovna byla úspěšná v dalším projektu. Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil soutěž o nejlepší a nejpřátelštější knihovnu pro děti, kterou hodnotí právě samy děti. Nová Paka v celonárodním kole postoupila mezi deset nejlepších v republice. Vítěz bude vyhlášen v listopadu v Brně.