Ve městě nezdraží od 1. července jen nájemné v městských bytech, jak jsme vás již informovali, ale o více jak padesát procent se navýší i v ubytovně v ulici Legií, mírně pak ve startovacích bytech v objektu u bývalé Silničky. Deníku to potvrdil místostarosta Stanislav Albrecht. Jeho návrh radní v pondělí podpořili a schválili navýšení ve dvou krocích.

 V letošním roce na částku 56 Kč za metr čtvereční (současné regulované nájemné je 43,20), o rok později na 65 Kč za metr čtvereční. Tato cena je určena pro standardizované byty, které ovšem město jako vlastník spočítá na prstech jedné ruky.

 Většinou se jedná o byty nižší kategorie, u nichž se nájemné tak vysoko nevyšplhá. Při navýšení ceny se bude přihlížet k lokalitě, kde se byt nachází, v jakém stavu je celý objekt i samotná bytová jednotka. Tyto parametry bude posuzovat komise ve složení Irena Grimová a Jaroslav Gottstein.

Hranice

„Na maximální cenu 65 korun se dostanou byty po rekonstrukci, převážně se nájemné zastaví pod hranicí 56 korun,“ míní Albrecht s tím, že další zdražování nájemného může přijít po zvýšení inflace nebo zkvalitnění úrovně bytů.

 Tak jako jinde, i zdejší radnice se potýká s neplatiči nájemného. Co ale nastane po zdražení? Přibude neplatičů, nebo nájemníci přistoupí na to, že vymění větší byt za menší? Tuhle otázku jsme položili navrhovateli změn Stanislavu Albrechtovi.

 „Také jsme se zabývali touto otázkou, zatím jsme problém nerozklíčovali, ale rozhodně se nad ním musíme zamyslet. Počítáme samozřejmě i se sociálně slabší skupinou nájemníků. Zvažujeme, zda pro ně do budoucna nepřipravit další startovací byty, jako jsou například v městském domě u bývalé Silničky,“ popisuje místostarosta. Vhodným objektem je v současnosti opuštěný bývalý domov důchodců ve Svatojánské ulici nebo objekt v Ruské ulici.

 Ve městě je v současnosti pro sociálně slabší občany vyčleněno čtyřiadvacet bytových jednotek. Jejich rozloha je od 36 do 51 metrů čtverečních. I tady radnice přihlížela ke kvalitě bytů a nájemné zde od 1. července navýší z průměrných 41 Kč na maximálně 44 korun za metr čtvereční.

Ubytovna podraží

Více otevřít peněženky musí od 1. července občané, kteří využívají městskou ubytovnu v ulici Legií, kde je k dispozici deset menších a větších garsonek, jejichž nájemníci využívají společné prostory – toalety, kuchyň, koupelnu. Nájemné včetně inkasa (voda, plyn, elektřina, opravy) se zvýší u menších bytů z 1804 korun na 2796 Kč a u druhé sazby z 2024 na 3137 korun.

„Než jsme přistoupili k navýšení nájemného, porovnali jsem ceny v ostatních městech, přihlíželi jsme také k názoru odhadců, a postupovali jsme na základě brožury Místně obvyklé nájemné,“ upozorňuje Albrecht.