Náleží k němu Klenotnice drahých kamenů s expozicí spiritismu, ale i historická expozice v Suchardově domě s právě probíhající výstavou loutek Vojty Suchardy.

 Suchardův dům nechal postavit v novorenesančním slohu Antonín Sucharda mladší v letech 1895 - 1896. Na výzdobě domu se podíleli členové rodu a freskou sv. Božetěcha i Mikoláš Aleš, svědek na svatbě Anny Suchardové a Aloise Boudy. Rod Suchardů je unikátní tím, že od roku 1770, kdy se narodil Jan Sucharda starší, byl až do dnešní doby snad každý ze členů rodu výtvarným umělcem.

Nejznámější je jistě Stanislav Sucharda (1866-1916), tvůrce pomníku Palackého v Praze, pak jeho bratr Vojta Sucharda (1884 - 1968), autor dřevořezeb apoštolů na Staroměstském orloji, či grafik a ilustrátor Cyril Bouda. Nedaleko Suchardova domu se narodil spolutvůrce výzdoby Národního divadla Josef Tulka a akademický sochař Bohumil Kafka - autor největší jezdecké sochy (Jan Žižka na Vítkově v Praze). Z Nové Paky pochází členové Skupiny 42 - malíř František Gross, fotograf Miroslav Hák, sochař Ladislav Zívr.

 Známí jsou rovněž akademičtí malíři Čílové, Otakar Zemina a mnozí další. V muzeu uvidíte i betlém a seznámíte se s historií města a jeho řemeslnými tradicemi.

 V zahradě Suchardova domu je ve vitríně vystaven „zkamenělý strom“ - araukarit, který měří 8,20 m. Je to největší zkamenělý strom vystavený v naší republice a rostl na Novopacku před 240 miliony let. Potomky těchto jehličnatých stromů jsou araukárie, které si můžete zakoupit v každém květinářství. Je zajímavé, že sem byl přemístěn právě před padesáti lety, kdy byl objeven při stavbě stadionu. Zároveň byla restaurována freska malíře Karla Havlaty, kterou autor dokázal vytvořit během týdne a nazval ji „Rekonstrukce“. Miloslav Bařina