A jak se ukázalo, i tady se bude „bojovat“ o místo jako například v Jičíně.

 Ředitelka MŠ v Husitské ulici na sídlišti Studénka byla z počtu příchozích zaskočena. „Nečekali jsme to, k zápisu přišlo 65 dětí, při tom volných míst je 42. Nejvíce je tříletých, ročník 2008 je velice silný. Situaci budeme řešit společně s radnicí,“ uvedla Jitka Lešáková. Zdejší mateřská škola už má „odkloněnu“ jednu třídu v sousední základní škole. Ředitel ZŠ Petr Ježek nám potvrzuje: „Ano, jedna třída už u nás funguje, rádi bychom samozřejmě vyšli vstříc, ale s místem je to už opravdu hektické.“

 Přetlak zaznamenali i v MŠ ve Školní ulici. Ředitelka Hana Pasáková nám sdělila, že k zápisu se dostavilo 54 dětí. „Rozhodně máme více žádostí, než můžeme uspokojit. Záleží i na tom, kolik dětí bude mít odklad školní docházky. Ještě uvidíme.“ I tady přišlo devadesát procent tříletých. Přednost při zápisu mají kluci a holčičky předškolního věku a místní.

 „Není to tak kritické, o všem budeme jednat a situaci řešit,“ ujišťuje nás šéf školství Bohuslav Benč.

 Hovořili jsme s maminkou malé Renatky, která v loňském roce při zápisu neuspěla, protože jí ještě nebyly tři roky a nemá trvalé bydliště v Nové Pace. „Snad se v letošním roce do školky dostaneme. Vloni nám vypomohla prababička, které každé ráno naší malou předáváme.“

 Více dětí se hlásí do mateřských škol i v Jičíně. Nárůst je 74. Otevřením nové třídy v 1. ZŠ vyřeší radnice umístění 24 žadatelů. Zastupitelé nyní schválili výstavbu nové MŠ na Větrově, která má být zprovozněna v září 2012.

Na náš článek o mateřských školách v Jičíně reagovali někteří čtenáři.

Píší nám:
Dobrý den, problém s přeplněnými školkami se bude týkat i mého tříletého syna. Já se nyní budu vracet po mateřské dovolené do práce. Jsme z Čejkovic a do jičínských školek jsme byli odmítnuti. Jediná šance zatím zbývá v MŠ ve Valdicích. Když tato možnost také nevyjde, funkci hlídání zastane babička s dědou, kteří jsou již v důchodu, a zkusíme jít k zápisu v příštím roce. Školka v rámci dětského kolektivu by byla určitě lepší, ale snad to babička s dědou nějak zvládnou. Lucie B.

Na její komentář odpověděla Ředitelka MŠ Jinolice Marie Benešová.
Již několik let slyším nářky rodičů, že nemají školku pro své ratolesti. Letos se zastupitelé obce Jinolice rozhodli pro rozšíření MŠ o jednu třídu. Oznámení o zápisu viselo téměř všude, mimochodem i v Čejkovicích. Ještě máme 5 posledních míst, ale rodiče z Jičína si musí hradit neinvestiční náklady za dítě sami, jelikož město Jičín je za ně neuhradí. ⋌ (kov)