Bohumil Šmika, předseda packého bruslařského klubu, v něm našel oporu, a protože šel pečlivě za svým cílem, mohou se už dnes Pačáci svézt na zrenovované lyžařské sjezdovce ve Ski areálu Máchovka.

„Prosadit projekt nebylo jednoduché, ale byl jsem od mládí lyžař, v areálu jsem vyrůstal, takže k němu mám úzký vztah. Vím, že když se člověk o zařízení nestará, tak vše upadá. A to byl ten hnací motor. Chtěli jsme zůstat v hledáčku zájemců o lyžování, a tak nezbývalo nic jiného než zařízení zmodernizovat,” přibližuje čtenářům přestavbu novopackého lyžařského centra Bohumil Šmika.

Provozovatele vedlo k renovaci několik dalších negativních faktorů: sjezdovka byla úzká, pro začínající lyžaře prudká a dlouhá pouze 300 metrů. „V neposlední řadě se ukázaly další možnosti rozšíření areálu, vybudování nových sjezdových tratí. Nechali jsme za podpory města zpracovat projekt, který by si ve finále vyžádal náklady ve výši 24 milionů, což bylo neúnosné, a my jsme museli finance snížit. Úspory jsme našli především v technologiích, nakonec jsme se dostali na cenu 14 milionů korun,” popisuje nelehkou cestu k cíli B. Šmika.

Šedesát procent nákladů bude hrazeno z unijních a státních prostředků, 40 procent z třímilionové půjčky z rozpočtu města a dva miliony jsou přímo z městské kasy. Další náklady půjdou za investorem, kterým je bruslařský klub, a ty jsou v této době více jak jeden milion korun. „Začali jsme naplňovat původní vizi, která má být realizována v roce 2013. Nyní jsme tak v jedné třetině projektu,” vysvětluje Šmika.

Úpravy

Na hlavní sjezdovce byly realizovány pozemní úpravy, zlikvidován byl starý vlek a obslužné věci. Nahradil jej nový dvoukotvový s trojnásobnou kapacitou a komfortnějším vystupováním. Navíc trasa již byla prodloužena o padesát metrů, sjezdovka se rozšířila, sklon svahu se zmírnil. Provoz bude zahájen právě dnes, ceny zůstávají na loňské úrovni, jen odbavovací systém bude naprostou novinkou. Lyžaři budou registrováni prostřednictvím čipových karet.

Novinka pro děti

Na nový vlek se mohou těšit i prckové. Pro ně je postaven 60 metrů dlouhý s nízkým vedením lana. Vymezená trasa pro děti bude ohraničena zábranami, záchrannými matracemi a vybavena zábavními prvky.

Areál Máchovka:
-původní sjezdovka upravena a prodloužena o padesát metrů
-nová dětská sjezdovka s bezpečnostními prvky
-lyžařský pás
-další sjezdovka v délce 500 metrů s vlastním vlekem
-nový odbavovací systém

Do areálu přibude také nová rolba na úpravu tratí. Pro letošní rok si provozovatelé zapůjčili na zasněžování tyčová zařízení s minimální hlučností.

Druhá etapa

Kompletní nový zasněžovací systém s minimalizací hluku a energetických nákladů bude instalován v příštím roce v rámci druhé etapy renovace. Objekt s nafukovací vstupní bránou se v roce 2012 dočká oplocení a nového osvětlení, zřízena bude budova dolní stanice, kde najdete pokladnu i sociální zařízení. Na sjezdovce se objeví lyžařský pás pro začátečníky a děti. Dojde k vykácení části lesa směrem k vodojemu a zřízení nové lyžařské trati v délce 500 metrů s novým zasněžovacím systémem a talířovým lyžařským vlekem.

Provozní náklady

Bohumil Šmika uvádí, že provozní náklady budou hrazeny z výdělků. „Areál si pokaždé na sebe vydělal a současné výdaje na rekonstrukci sjezdovky jsou hrazeny právě ze zisku z provozu lyžařské sjezdovky. Jiné příjmy nemáme.”