Jičínský deník pro vás připravil seriál, který představí lídry jednotlivých stran kandidujících v podzimních komunálních volbách ve třech největších městech okresu: v Jičíně, Hořicích a Nové Pace.

Všem jsme položili deset stejných otázek, jejich odpovědi najdete nejen na stránkách Jičínského deníku, ale také na našem webu.
 Dnes odpovídá lídr strany ODS Ondřej Voráček.

Narozen: 25.9.1973 v Hořicích
Vzdělání: Masarykova univerzita Brno, obor Politologie – Mezinárodní vztahy (Bc.)
Současné zaměstnání: jednatel a ředitel společnosti Záliby: volný čas trávím s rodinou, studuji nebo poslouchám hudbu.
Rodina: manželka Petra, dcera Kristýna (16), syn David (9).
Strana: ODS
Motto: „Fidem fati virtute sequemur.“(univerzální životní, žádné volební nebo politické)


Na kterou část města jste pyšný a proč?
Mám dobrý pocit z toho, jak se vedení města daří postupně proměňovat tvář novopackého sídliště. Nastěhoval jsem se sem před patnácti lety a vnímám ten rozdíl. Chodníky, hřiště, zeleň, silnice, parkování… Stává se z něj mnohem atraktivnější místo pro bydlení. Ještě bychom měli v příštím období dotáhnout rekonstrukci přilehlé základní školy (ZŠ Husitská).

Kde naopak vidíte nedostatky, která lokalita je nejzanedbanější?

Dovedu si představit, že touto otázkou nadzvednete řadu lidí v různých částech města. Všude se najde něco, co můžeme opravit, zrekonstruovat nebo vybudovat. Je tu ale jedno místo, které bije do očí nám všem. Centrum. Náměstí je vždy vizitkou města a to naše určitě nemůžeme považovat za chloubu Nové Paky. Na druhou stranu se rekonstrukce náměstí nesmí uspěchat, nemá smysl se do ní pouštět za každou cenu bez široké diskuze a důkladné přípravy.

Co bude Vaší prioritou na postu starosty?

Otevřená zodpovědná politika a dlouhodobý komplexní rozvoj města. Otevřená politika proto, aby občané neměli důvod pochybovat o úmyslech vedení města a to bylo schopné své kroky hájit. Dlouhodobý rozvoj proto, aby lidem stálo za to se v Nové Pace usadit a prožít tu svůj život. Vyrůst, pracovat, vychovat děti, spokojeně zestárnout a dokola… K tomu nestačí prostavět stamiliony nebo slibovat pracovní místa. To bychom (s nadsázkou) za dvacet let mohli mít domy, které nemá kdo opravovat, a firmy, ve kterých nemá kdo pracovat. Cílem starostů musí být město, kde se vyplatí žít. Město, které nestárne a jeho populace se stále obnovuje.

Co podle Vás městu nejvíce chybí?
Kulturní stánek hodný desetitisícového města a náměstí, ze kterého by na každého návštěvníka dýchla atmosféra, kterou si zapamatuje. O náměstí už jsem mluvil. Nedaleko máme přežité kino a chátrající budovu divadla (MKS). Na jeho místě by mohlo vyrůst moderní multifunkční kulturní centrum. Nahradilo by obě instituce a zatraktivnilo by kulturu v Nové Pace jak pro občany, tak pro účinkující. V Nové Pace se v poslední době modernizují sportoviště, ale kultura v tomto směru zaostává.

Jaké schopnosti Vašeho předchůdce byste rád měl?
Na Josefu Coganovi mi imponuje, jak se dokáže pro práci nadchnout a s jakou vervou umí obhajovat své záměry. Navíc práci starosty dělá už osm let a přitom je pouze o měsíc starší.

Kdo je Vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Sleduji politiku od začátku devadesátých let a oblíbil jsem si Billa Clintona. V jeho rukou se soustředila obrovská moc a přitom stále zůstal člověkem. Noblesním, ale jak se u nás s oblibou píše „obyčejným“ člověkem. Naši současní vrcholní politici většinou nedokážou potlačit své ego a nezapřou dobu, ve které získávali své první životní zkušenosti, normalizaci. Petr Nečas by mohl být, obrazně řečeno mostem k nové, lepší generaci politiků.

Jaké vlastnosti podle Vás by měl mít dobrý politik?
Starosta jako politik? Iniciativnost, rozhodnost, zodpovědnost a smysl pro spravedlnost a nestrannost. Starosta by měl být iniciativním hybatelem dění v obci. Musí být rozhodný, aby zbytečně neplýtval časem a energií svých spolupracovníků. Musí jednat zodpovědně, uvědomovat si možné důsledky své činnosti. To všechno nemá smysl dělat bez citu pro spravedlnost a nestrannost. Tuhle vlastnost všichni samozřejmě neocení, ale bez ní nemůže mít ani sám ze své práce dobrý pocit.

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Starosta je bez nadsázky manažer veřejné správy. Neodpíchne si a nejde domů s čistou hlavou, odtržený od své práce. Běda městu, kde takového mají. I v současném zaměstnání jsem zvyklý práci stavět na úkolech a cílech, na jejich plnění. Abych vypnul, musím odjet na rodinnou dovolenou nebo na víkend někam do hor. Pokud mám tedy odpovědět přímo, tak s nesplněnými úkoly a v dosahu občanů - stále.

Jak snášíte kritiku?

Každý člověk ve vedoucí funkci, ať je to předseda, ředitel nebo třeba starosta, potřebuje zpětnou vazbu. Kritika je podle mě ještě důležitější než chvála. Nutí vás přehodnocovat a obhajovat své jednání. Buď se ujistíte o správnosti svých rozhodnutí, nebo se poučíte. Unesu odbornou i názorovou kritiku, které se mohu bránit vlastními argumenty. Je pro mě přínosem. Odmítám ale účelovou negaci všeho, co člověk dělá. Ta je úplně k ničemu. Bohužel pro nás občany na ní v posledních letech v České republice stavěla opoziční politika.

Co Vám chybí ke štěstí?
Neženu se za štěstím. Jsem spokojený, když mám kolem sebe rodinu a můžu něco smysluplného dělat. Nečinnost a prázdnota mě ubíjí. Zatím nemám proč si stěžovat.