V Klenotnici najdete také šperky, ale především tu jsou vystaveny drahé kameny (acháty, ametysty, jaspisy, karneoly, křišťály…), prokřemenělé zbytky kapradin, přesliček, plavuní, stromů …

Můžete se zde vydat na cestu geologickým vývojem a při tom obdivovat nádherné ukázky drahých kamenů, prokřemenělých dřev a rostlin. Jejich největší zvláštností je, že ve své různorodosti byly většinou nalezeny v okruhu pouhých deseti kilometrů kolem Nové Paky.

Spiritismus

V podkroví budovy je expozice spiritismu s pozoruhodnou sbírkou medijních kreseb. Po roce 1904 přišel do města Karel Sezemský a z Nové Paky se stalo centrum spiritismu. Vydával časopis Posel záhrobní a knihy v edici Spirit.

Další zajímavosti

V Krkonošské ulici najdete Autogalerii V.I.T.V.A.R. s expozicí historických vozidel a motocyklů. Pozornost je věnována i památce závodníka Antonína Vitvara, který z města pochází.

 Rozhodně nejzajímavější stavbou v Nové Pace je paulánský klášter a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl dostavěn v roce 1724. Vznikl na základě pověsti o nalezení zázračné sošky Panny Marie v nedalekých zlatých dolech ve Stupné. Nová Paka se stala významným poutním místem. Na náměstí je farní kostel sv. Mikuláše, u hřbitova kaple Bolestné Panny Marie (1709). Pozornost návštěvníků jistě vzbudí řeckokatolický kostelík na Husově kopci, který do Nové Paky přemístil v roce 1930 ze Zakarpatské Ukrajiny továrník Otto Kretschmer. Novějšími stavbami jsou modlitebna Jednoty bratrské a kostel Církve československé husitské. V okolí je množství dalších půvabných kostelíků, kapliček a pískovcových soch světců, které dotvářejí krajinu.

 Novopacko se může pochlubit skutečně romantickou krajinou, která by mohla charakterizovat slova našeho největšího básníka K.H. Máchy: „Rozmanitost byla hlavní vnadou krajiny této…“ A skutečně, v letním i zimním období zde najdete množství zajímavých tras pro turisty, cykloturisty i běžkaře.

 Sportovce může zaujmout známá autocrossová trať ve Štikovské rokli, stadion pro lehkou atletiku a kopanou, krytý zimní stadion, vedle nově postavená budova pro bowling ad., tenisové kurty, sjezdovky pro lyžaře v Nové a Staré Pace, na Pecce i v blízkém okolí. Novopacko stojí za návštěvu, možná budete mile překvapeni.⋌Miloslav Bařina