První ustavující schůze packého Klubu filatelistů se konala 25. října 1936. Prvním předsedou byl zvolen Jan Pinc. Za 75 let své existence prošel klub složitým vývojem. Svoje jubileum si letos připomíná výstavkou v městské knihovně, zaměřenou na historii i námětovou filatelii.

V současné době má klub 47 členů, ve svých začátcích to bylo až 134. Nejstaršímu sběrateli je jednaosmdesát, nejmladšímu 33 let. Klub řídí Luděk Láska. „Víte, já filatelii miluju. Koníčkem se mi stala už v obecné škole, známky jsme si vyměňovali s klukama, lepili do sešitků. To mi vydrželo až do roku 1958. Pak jsem všechno uložil do jarmárky. Znovu jsem začal sbírat známky v padesátce,” svěřuje se nám vášnivý sběratel, který se zaměřil na tzv. generální sbírku, což znamená shromáždit veškeré známky, vydané u nás během roku.

„Náš tajemník má v oblibě vlakovou sekci, hodně ho poutala kosmonautika, koně, flora a fauna,” upřesňuje L. Láska. Dozvídáme se, že známky získané z pohledů a obálek jsou bezcenné. Svoji hodnotu mají pouze svěží, to znamená bez poškození lepu a razítka, poštou neprošlé.

Zajímá nás, jak začít se sbíráním známek. Dozvídáme se, že nejlepší je navštívit například packou burzu, která se koná každou první neděli v měsíci v malém sále bývalé Velvety. „To je první kontakt, ten je velice důležitý, aby budoucí známkaři zjistili, co se dá v tomto oboru dělat. Není podmínkou, že musí hromadit nálepní listy a drahé známky, dají se sbírat i ražené,” poučuje nás dále dlouholetý sběratel. Pídíme se po tom, kde známky seženeme.
„Každý rok kupujeme určité série, jinak se dají pořídit na poštách. V Jičíně je například pro filatelisty speciální přepážka.”

Koníček je prý finančně náročný. Například emise pro letošní rok obsahuje kolem třiceti známek v celkové hodnotě 400 až 600 korun.

Luděk Láska odhaduje, že jeho sbírka obsahuje tisíce známek, přesný počet neví. Nyní se zaměřil na aposty - cenné nálepky, které najdete například na doporučených dopisech.

„Smekám před prací rytců, přenos portrétu, uměleckého díla na známku vyžaduje pečlivost a soustředěnost. Když pak výsledek vidíte, je to nádhera!”