Dopravní zklidnění centra se všemi změnami mělo být původně platné od 1. července, ale vše se zvládlo již v tomto týdnu. Projekt má zajistit nejen zklidnění centra, ale také lepší dopravní obslužnost a větší bezpečnost provozu při pohybu vozidel, cyklistů a chodců.

Centrum města (ul. Komenského, Masarykovo nám., ul. Na tržišti, ul. F. Procházky, ul. Tyršova) by již nadále nemělo být zatěžováno tranzitní dopravou a nezbytná obslužná doprava vyjíždějící z centra na I/16 (tzn. do ul. Legií a do ul. Krkonošské) by měla být směrována Kotíkovou ulicí na novou malou okružní křižovatku.

V tomto týdnu již došlo k zjednosměrnění Komenského ulice, která je průjezdná pouze z křižovatky od Kocourků a vznikla zde nová podélná a příčná místa k parkování.

K dopravnímu zklidnění dále dojde změnou zóny se zákazem zastavení v centru na zákaz stání mimo parkoviště a parkovací stání a dále k omezení rychlosti na 30 km/hod.

Část náměstí u sochy Mistra Huse bude vyčleněna pro pěší. Nyní je zcela uzavřena kvůli vodorovnému značení.

Paní Bohunka přiznává, že nyní je v Nové Pace trochu blázinec. „Uvidíme, co novinky přinesou, všechno můžeme posoudit až časem,“ míní. Jeden z packých rodáků se rozhořčuje nad zaparkovanými auty v Komenského ulici. Zasahují do vozovky a otevřít kufr prý bude také nebezpečné.

Starosta města Josef Cogan nás ale ujišťuje, že řidič mohou se svými vozy zajet až na chodník.
Na nedostatek prostoru upozorňuje i řidič nákladního vozu, který zde zásobuje jednu z prodejen.
Šéf investic Zdeněk Kovařík všechny ujišťuje, že radnice i městská policie bude nyní monitorovat zmíněné úseky, během měsíce vyhodnotí případné připomínky a poznatky a zajistí nápravu.

Potvrzuje, že všechny změny budou platit již v tomto týdnu, i když byly avizovány od 1. července.
Velitel městské policie Petr Jerie podotýká, že strážníci mají nyní zvýšený dozor v Komenského ulici, kde řidiče upozorňují na změny v dopravě i na parkovací režim. Zatím nepokutují. „Názory místních jsou jak kladné, tak záporné. Uvidíme, jak se lidi s novinkou sžijí.“

Dopravní změny v Nové Pace


Náklady na zklidnění centra přesáhnou jeden milion korun, do investice je započítána i výsprava povrchu komunikace a vpustí v Šlejharově ulici. Tato silnice už nebude městská, ale stane se silnicí III. třídy a pečovat o ní bude kraj. Do konce roku má být navíc zabezpečen závorami zdejší nechráněný železniční přejezd.

Vaše názory nám můžete psát do diskusních příspěvků u článku na na www.jicinsky.denik.cz/blesk