My odrostlejší se asi nejvíc těšíme z jejich rozzářených očí a úžasu, radosti, výkřiků překvapení. To je na nadílce asi nejkrásnější.
Někdo však zůstává u štědrovečerní večeře a stromku sám, jiní prožívají Vánoce mimo domov.

My jsme se na Štědrý den vydali do novopackého domu pro seniory, kde našlo náhradní domov 55 žen a 10 mužů s průměrným věkem 83 let. Na vánoční svátky odjíždí domů tak pět, šest klientů, ostatní zůstávají. Jak se cítí, není jim smutno, nejsou opuštění, nešťastní?

Věra Čermáková (89 let) nám vysvětluje: „Tady je krásně, takový klid, máme tu i předvánoční besídku, vše je slavnostní, pečeme i cukroví. Všechno je takové milé, ustrojíme si stromečky, stavíme betlémy. Cítím se tu jako doma, jsem spokojená.” Tak to nás opravdu potěšilo. Věra Čermáková pak vzpomíná na své dětské Vánoce. „Když jsem byla malá, tak jsme se u večeře pomodlili, nesměli jsme mluvit, bylo to takové jinačí. Když jsme zestárli, na všechno se díváme jinak.”

Naďa Brendlová (82 let) žije v domově už dvanáct let.

„Jsou tady překrásné Vánoce, protože se o nás moc hezky starají. To víte, že nám je někdy smutno při vzpomínání. Ale to se překoná tou krásnou přípravou. Pro nás tu udělají všechno, abychom se cítili jako doma. Je to přepychové. Za dvanáct roků jsem byla doma jenom jednou, a pak jsem si řekla: Jednou žiješ v domově, tak tu budeš i na Vánoce.”

Dozvídáme se i podrobný slavnostní jídelníček. Na Štědrý den si babičky a dědečkové pochutnali na vánočce, rybí polévce, smažené rybě, klobáse, bramborovém salátu nebo bramborové kaši. Před večeří si zazpívali u vínečka koledy, zakousli si cukroví.

Společně s personálem si užili vánoční setkání už 22. prosince, kdy si zazpívali s harmonikářem, rozbalili dárečky, které jim věnoval provozovatel zařízení.

Před svátky za nimi přišly děti ze škol a školky, na besedu přijel herec Jan Kanyza.
Sestřička Květa Janoušková pracuje v domově dvaadvacet let.

„To víte, že je mi někdy smutno, když jdu večer do práce a vidím, že se všichni chystají k štědrovečerní večeři. Ale jsem tu ráda a především si moc přeji, aby mě klienti měli rádi.”