Ktakovým patřila i sobota 16. dubna. Snad i proto slunečné počasí přilákalo na již třetí podnik diabetických dětí našeho regionu v tomto roce rekordní počet účastníků.

Tentokráte se jednalo o sešlost u koní. Pojedete-li z Nové Paky na Paku Starou, na hranici mezi uvedenými obcemi odbočíte do kopce vpravo a ocitnete se v útulném prostředí koňské farmy manželů Pfefrových s pěkným výhledem do kraje a mezi nádhernými koňmi.

„Všichni účastníci akce si upřímně pochvalovali přístup personálu farmy. Všude bylo čisto a pořádek, a koně obsluhující personál nešetřil obětavostí vůči dětem,“ dělí se s námi o své dojmy předseda sdružení Miloslav Pačesný. “Na farmu jezdíme už třetím rokem a vždy se děti vrací domů nadšené…“
Jak bylo řečeno, na děti čekala velmi dobře připravená jezdecká hala, kde mohly v sedle koní strávit docela slušnou dobu. Na farmě chovají plemeno Norský Fjord. Laik by řekl, že velikostně se jedná o koně, který není nějakým malým poníkem, ale ani závodním koněm. Ten, kdo se chce na koni svézt, může se mu před jízdou zahledět přímo do očí.

Návštěvě dětí předcházela milá událost, nebotˇse před několika dny narodilo několik malých hříbátek. Proto není divu, že nejprve projevily děti zájem podívat se právě na ně.

Na akci tentokráte dorazily děti nejen z blízkého okolí, ale i ty, které jezdí s Novopackým diaklubem na letní diatábory. A tak jste mohli vidět na parkovišti i značky aut z jiných krajů než je Královéhradecký. Kraj na činnost sdružení, společně s VZP, významnou měrou přispívá.

Terezka Lehocká přijela z obce Žebrák. Rodiče s ní absolvovali cestu takřka 200 kilometrů dlouhou, aby své dceři mohli dopřát radost ze setkání s jejími kamarády z diatábora. Akce se zúčastnily rovněž Iva a Bára, dvě studentky ze Střední zdravotnické školy Hradec Králové, které pojedou na diatábor do Českého ráje, aby pomohly starat se o děti a obohatit si pod vedením Mgr. Dohnalové ze stejné školy své zdravotnické zkušenosti. Dále přijela také zdravotní sestřička Míša. Ta má již zkušenosti z diatábora 2010, a tak zakomponovala poznatky o dětech s diabetem do své bakalářské práce na Západočeské univerzitě v Plzni, na fakultě lékařství, kde ji čeká za pár týdnů již obhajoba zmíněné práce.

Akce se zúčastnila také v roli nováčka Michaela K. Navštěvuje ordinaci v Oblastní nemocnici v Jičíně, je jí 8 let a diabetes má od října minulého roku. Moc se jí mezi novými kamarády líbilo. Ačkoli se během akce obloha zatáhla a ochladilo se, v duších dětí bylo teplo. Pocit vzájemné sounáležitosti byl zřetelný. Takže se nemůžeme divit ani tomu, že spokojeni byli i rodiče, kteří na akci své děti přivezli.

Někteří účastníci, kteří vážili delší cestu, si akci prodloužili tím, že v Nové Pace přespali a využili k setkání se svými kamarády i podvečer.

Další akce diaklubu se uskuteční koncem května, kdy děti čekají tradiční závody ve střelbě v novopacké střelnici Sopka, a v červnu potom děti zavítají mezi potápěče do lomu známého pod jménem Rumchalpa..

Není žádným tajemstvím, že nejvíce se všechny těší na diatábor. Zúčastní se jej ve druhé polovině července čtyři desítky dětí, a to celkem deseti krajů České republiky. To je, myslíme si, pro práci občanského sdružení Diaklub Nová Paka dost dobrá vizitka.⋌ (dia)