Investor, občanské sdružení Život bez bariér, převzal od novopacké firmy Obis zrekonstruovanou hospodářskou budovu z roku 1976, která se nachází v bývalém areálu packé nemocnice.

Objekt je součástí celého komplexu, jejž v roce 2006 získalo sdružení od Královéhradeckého kraje za 8,5 mil. Kč. Sumu se zavázalo postupně splácet, zatím má uhrazeno 1,5 mil. Kč a požádalo o odklad dalších pohledávek.

Bývalý nemocniční areál, který bude sloužit jako středisko pro hendikepované občany a seniory, pojmenoval nový majitel Centrum Klášter.

První velkou úpravou prošla právě hospodářská budova, kde se podařilo ŽBB získat v loňském roce na projekt „Centrum bez bariér v Nové Pace“ dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 28,3 mil. Kč. Více jak jeden milion dofinancovala packá radnice, dále pomohli sponzoři a zbytek nákladů uhradí občanské sdružení z vlastních zdrojů.

Rekonstrukce budovy byla zahájena v lednu 2010. Jakými prošla úpravami, o tom už více Jitka Fučíková, která má celý projekt na starosti: „S dodavatelem jsme maximálně spokojeni, ke stavbě nebyly připomínky. Budova je zrenovována, nyní ji zbývá dovybavit. To znamená pořídit nejen mobiliář, ale také zařízení potřebné k poskytování sociálních služeb. Dále musíme provést venkovní úpravy. Vše chceme zvládnout do 15. září, kdy má být centrum otevřeno.“ Co se týče vybavení, organizace je „posbírala“ za tříleté období. V packém klášteře už jsou uskladněny stoly, židle i skříňky.

„Většinou pomohly firmy, které věnovaly nábytek, pomocnou ruku nám podala také Nadace Charty 77. Zařízení do cvičeben se nám podařilo získat z různých grantů, takže zbývá pouze zajistit vybavení kuchyní,“ podotýká garantka akce.

K čemu bude objekt využit, to je už další otázka pro Jitku Fučíkovou.

„Opravená hospodářská budova bude mít široké využití. V suterénu počítáme s parkováním pro vozíčkáře, s prodejnou, skladem výrobků chráněné dílny a také kontaktním místem pro půjčování kompenzačních pomůcek.

Jejich množství se značně navýšilo, a tak počítáme s tím, že sklad a půjčovna budou k dispozici v objektu na Vyšehradě,“ popisuje Jitka Fučíková.
V prvním podlaží se bude nacházet vzdělávací místnost zhruba pro 30 lidí, kde se budou konat školení, besedy, semináře. Počítá se i s odpoledními programy pro děti, k dispozici tu bude psycholog.

Z objektu Centra Vyšehrad se do prvého patra přestěhuje chráněná dílna, ve které dnes pracuje kolem 25 lidí.

Další patro bude sloužit potřebám klientů, kteří využívají bezplatnou službu sociální rehabilitace. Jednou z místností v tomto poschodí je i cvičebna pro klienty sdružení.

Pod střechou pak bude k dispozici bezbariérové ubytování. Vznikly zde dvě buňky s kuchyní a dvěma pokoji. Zázemí zde najdou klienti, kteří budou využívat sociální služby nebo se zúčastní relaxačních a pobytových akcí.

Provoz budovy vyjde zhruba na 300 tis. Kč ročně. Z čeho jej občanské sdružení uhradí? „Na střeše jsou umístěny fotovoltaické panely, které vyrábějí elektrickou energii pro celý objekt a budou zásobovat energií i další stavby v areálu Centrum Klášter. Naštěstí už je výdělečná i chráněná dílna, takže část tržeb bude směřovat na úhradu provozních nákladů, tak jako výtěžek z pořádaných akcí,“ předpokládá Fučíková.

 Do zrenovovaného objektu zavítali v tomto týdnu členové výboru pro rozvoj města Nové Paky.

 Jitka Fučíková je seznámila s dalším projektem, který připravuje, a to je obnova kláštera, tedy původní nemocniční budovy.

 Zde má vzniknout v horizontu sedmi až osmi let kulturně společenské centrum s expozicí jičínského muzea, s obřadní barokní síní, prezentovat se zde budou různé galerie a rukodělné dílny.

 První patro má být vyčleněno pro ordinace lékařů, počítá se i se zázemím pro alternativní cvičení, ubytovací kapacitou a administrativním centrem občanského sdružení Život bez bariér.

 „V letošním roce chceme mít připravenu projektovou dokumentaci za zhruba 2,5 milionu korun a v závěru roku žádat o dotaci. Když to nedopadne, musíme oslovit havarijní fond Ministerstva kultury ČR o finanční prostředky na nezbytnou opravu střechy kláštera,“ upřesňuje požadavky Jitka Fučíková.