Nová Paka tak pokračuje v zavedené praxi, s níž začala už před šesti lety. Současný průzkum je v pořadí čtvrtý. Podle starosty města jde o získání zpětné vazby. „Chceme si ověřit, jestli občané souhlasí s naší činností, a zeptat se, co je pro ně nejdůležitější,“ vysvětlil Josef Cogan.

Otázky budou směřovat hlavně k řešení dopravy ve městě, součástí bude i otevřená otázka: „Co dalšího vám v Nové Pace chybí?“
Podobné ankety již v minulosti pomohly zastupitelům při tvorbě rozpočtů nebo strategického plánu. Například díky poslednímu šetření se rozhodli oproti plánu zdvojnásobit peníze na chodníky a silnice.

Vedení města chce anketu, na kterou jako první upozornily Nové noviny, spojit s podzimními volbami do poslanecké sněmovny. Během září by měly lístky přistát v novopackých schránkách a speciální urny budou připraveny o víkendu 9. a 10. října u volebních místností.

Radnice by ráda získala více než 3000 respondentů. Výsledky budou sloužit jako podklad pro zastupitele, i když samozřejmě nebudou závazné.
Jako nejdůležitější vnímá Josef Cogan otázku plaveckého bazénu. „Už posledně se umístil v prioritách vysoko a teď si chceme ověřit, jestli lidé souhlasí s tím, abychom se do jeho výstavby skutečně pustili,“ řekl novopacký starosta a dodal, že dalšími adepty na budoucí investice jsou Městské kulturní středisko nebo pokračování rekonstrukce centra. Bazén za 90 milionů plánuje město financovat z vlastního rozpočtu.

Většina otázek má ověřit spokojenost obyvatel se současným stavem ulic Komenského, Jiřího z Poděbrad a Masarykova náměstí. Jak řekl jeden z místních občanů, nedávné změny jsou jednoznačně pozitivní. „Určitě přispěly ke zklidnění centra, které bylo dřív dost chaotické,“ potvrdil Tomáš Dočekal, podle nějž jsou však v Nové Pace důležitější problémy než bazén. „Anketa je ale výborný způsob komunikace s lidmi,“ řekl Dočekal. Ondřej Dufek