Sjeli se sem z celého kraje, aby se během pobytu zdokonalili v rybářském řemesle, osvojili si důkladněji teorii i praxi a nakonec od kolegů odkoukali některé finty.

Tábor pořádá krajský východočeský rybářský svaz, sekce odboru pro mládež. Vše má na starosti Ivan Pavlíček. K němu směřuje i náš dotaz, proč se rybáři usadili právě v ostruženském areálu. „Za kempem se nachází rybník, a my od pana doktora Jankovského, který se stal nájemcem této vodní plochy, dostali nabídku k užívání zdarma. Jinde si totiž děti musí koupit povolenku.“

Nabídka tábora platí pro mladé rybáře z celého kraje. „Když jsme organizovali minulý tábor, tak jsme špatně dopadli s obsazením, měli jsme jen 16 dětí. Letos se to změnilo k nepoznání, což pro nás bylo potěšující, protože máme 19 dětí z Hradce! A to jsme předtím nemohli dostat Hradečáka k vodě, nebo vůbec do přírody. Máme tu i nadšence od Liberce, z Hořic a Miletína,“ pochvaluje si šéf.

Prioritou letního setkání je rybaření jak po teoretické, tak i praktické stránce. Vyvrcholením všeho pak bude v druhé polovině příštího týdne hodnocená rybářská olympiáda, ze které vzejde nejlepší rybář tábora, který bude náležitě oceněn. A nejen on.

„Součástí olympiády je lov i teorie. Připravujeme testy, poznávačku,“ prozrazuje Ivan Pavlíček. Podotýká, že v horkých dnech se u udice sedět nedá, a tak většinu času tráví kluci a holky na koupališti. Čekají je ale i sportovní aktivity, výlety. Včera si například vyšlápli do Prachovských skal, chystají se do Jičína.

Ryby putují do vody

Ivan Pavlíček, který chytá ryby už čtyřicet let, ukájí naši zvědavost, kdeže úlovky končí. „Námi ulovené ryby v ostruženském rybníce putují zpátky do vody. Je jich tu dostatek, dají se tu chytat malí i větší kapříci. Kapr, co měří 10 až 15 cm je pro ty menší rybáře, co to ještě tolik neumějí. Pak tady jsou kapři kolem 50 cm. Jsou tu i líni a amuři i jeden jeseter, “ sumarizuje a s radostí dodává: „ Zatím vidím na všech účastnících nadšení pro rybařinu. Jsem tomu moc rád.“

V Ostružně se líbí i jedenáctiletému rybáři Marku Vavruškovi , který jezdí běžně chytat do Lípy. Chlubí se, že za svoji rybářskou čtyřletou éru mu na háčku uvízl 105centimetrový jeseter.

Více snímků Petra Holuba si můžete prohlédnout v připojené fotogalerii.