Zdroj: Youtube
„Ti to tady mají teď krásný. Podívej na tu počítačovou učebnu a na ty interaktivní tabule. To je fakt super,” žasli při sobotní prohlídce ostroměřské základní školy někteří absolventi.

Základní škola, která byla slavnostně otevřena 3. září 1961, si právě v sobotu připomínala padesát let své existence. Současní žáci společně s pedagogy připravili kulturní program, v němž se zaskvěla operetka o Budulínkovi. Příchozí mohli nahlédnou do vyzdobených učeben i tělocvičny, absolvovat ukázkovou hodiny angličtiny, zavzpomínat nad kronikami a spoustou fotografií. Každý z absolventů mohl svoji návštěvu potvrdit podpisem na tištěných seznamech tříd. V krátkých sukních, s taškami na zádech a mašlemi ve vlasech tu bádaly nad snímky dvě školačky.

„Jako prvňačky jsme nastoupily v září 1961 do školy. Tehdy nás bylo dvaadvacet. Dnes se nás sešlo osm. Z recese jsme se všichni přistrojili a řekli si, že si zopakujeme první ročník. Je to tu moc krásné a moc se za těch padesát let změnilo,” říkají Magdaléna Jirásková a Dana Jiránková - Procházková, které s láskou vzpomínají na školní léta a především na hodnou učitelku Marušku Khunovou. Školní zařízení opravdu doznalo velkých změn. Ředitel školy Přemysl Vajdl nám potvrzuje, že škola je ve svém vybavení opravdu výjimečná. „Všechny třídy máme vybaveny interaktivními tabulemi a žáci se učí podle interaktivních učebnic. Vyučovací proces se tak zkvalitnil a děti tato forma výuky zaujala.”

Peníze na moderní zařízení získala škola díky zapojení do evropských projektů. Další zajímavostí jsou elektronické žákovské knížky pro školáky druhého stupně. „Novinka přinesla dvě velké výhody. Žáci nemusí nosit žákovskou knížku a rodiče si mohou každý den kontrolovat známky,” vysvětluje P. Vajdl.

Ostroměřskou školu v současnosti navštěvuje 134 dětí, což by chtěl ředitel změnit. Když se ptáme, jaký dárek by ho k padesátinám zařízení nejvíce potěšil, říká jednoznačně: „Více školáků! Byl bych také velice rád, kdyby pokračovala výborná spolupráce se zřizovatelem školy a upřímné a vstřícné jednání s rodiči.”

Historie

Vyučování v nové školní budově bylo zahájeno 4. září 1961. K historii školy neodmyslitelně patří i další dvě významné události: 10. října 1971 bylo slavnostně otevřeno a předáno k užívání školní hřiště. Od 1. května 1979 pak nese škola čestný název Základní (devítiletá) škola Eduarda Štorcha.

Ředitel Vajdl ještě poukazuje, že škola v roce 2007 prošla rekonstrukcí. Došlo k renovaci střechy, do které dlouhodobě zatékalo a výměně oken.
Učitel Jan Horák je ve škole spokojen. „Ve druhé třídě používáme interaktivní tabule i učebnice, takže děti mají možnost si vyzkoušet, rozvinout, doplnit na tabuli to, co vidí v učebnici. Pro žáky je to velké oživení výuky.”