Zlodějům už nestačí vykrádat chalupy a sklepy panelových domů, v poslední době se jejich cílem stávají umělecká díla. Jen pro připomínku: v březnu letošního roku byly z Muzea amatérského divadla v Miletíně odcizeny starožitné loutky, obrazy a betlémové figurky v hodnotě přes 300 tisíc korun, historická hodnota je však nevyčíslitelná. Pachatele se však naštěstí po několika měsících podařilo dopadnout.

 V Železnici zatím takové štěstí nemají. Koncem července zde neznámý pachatel ukradl vzácné pušky a hrací hodiny. Minulý týden došlo i na obec Ostroměř.

 Lapka si vyhlédl bronzovou bustu Eduarda Štorcha, která byla umístěna v parčíku před základní školou. Problém je, že nikdo neví, kdy přesně k činu došlo. Že bronzová plastika chybí, všiml si jeden z obyvatel až v sobotu okolo poledne.

 Busta však zmizela pravděpodobně dřív, podle jednoho z občanů zde nebyla již v pátek v podvečer. ,,Ke krádeži došlo v pátek za bílého dne,“ potvrdila nám teorii tisková mluvčí Policie ČR Jičín Hana Klečalová. Zatím se mezi místními spekuluje, jak a proč k činu došlo.

,,Někdo musel plastiku ulomit, nebylo možné ji vyšroubovat. Buď to provedl za účelem získání financí, nebo jde o vandalismus. Tak i tak jsem z toho nešťastný. Přijde mi jako marná snaha něco opravovat nebo zlepšovat, když pak vidíte, čeho je někdo schopný. Je to ubíjející,“ říká starosta Ostroměře Tomáš Gabriel.

Busta Eduarda Štorcha od akademického sochaře Josefa Bílka vznikla v roce 1978 při příležitosti 100. výročí narození známého spisovatele knih Lovci mamutů, Osada Havranů, Bronzový poklad a dalších.

Původně byla umístěna u bytových domů při hlavní silnici, přesunuta do parčíku před školou byla až v roce 2008, kdy se zde konal sjezd rodáků. V minulých letech se povedlo v okolí opravit komunikaci a v parčíku revitalizovat zeleň.

Pachatel zřejmě strach neměl, plastika se totiž nacházela na přehledném prostranství v obydlené lokalitě. Kamenný podstavec nyní zeje prázdnotou. Doplní ho nová skulptura? ,,Určitě místo nenecháme prázdné. Eduard Štorch je náš významný rodák a toho si vážíme. V současné chvíli ale ještě nevíme, zda necháme vyrobit plastiku novou, a z jakého materiálu. Záleží také na finanční stránce,“ sdělil starosta Tomáš Gabriel.