Musíme se přiznat, že cestu jsme hledali dosti obtížně, označení bylo opravdu tak nenápadné, že jsem jej nepostřehli. Takže řidiči! Pokud jedete ve směru od Nové Paky, projedete Vidochovem a po druhé zatáčce před mírným stoupáním narazíte na levé straně na polní cestu. O kousek dál je u hlavní silnice odpočivadlo, kde můžete zaparkovat. Cestou mezi poli a lukami ujdete zhruba dva kilometry a dorazíte k cíli.

Vzhůru k nebi

Nad vámi se do výšky 55 metrů vztyčuje vysílač a když zdoláte 165 schodů do výšky 33 metrů, před zrakem se vám otevře krásným pohled do krajiny, při kterém se člověku zatajuje dech.

V sobotu nás tu přivítal místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš: „Připravujeme ještě informační bloky, které umístíme do každého rohu vyhlídkové plošiny, aby i lidé neznalí zdejší krajiny mohli najít co je v bezprostřední blízkosti, a co je vidět v dáli.“ Přislíbil, že se zlepší i značení přístupové cesty a v neděli nás informoval, že na rozhlednu vystoupalo první den 32 turistů a pět dětí.

Vysílač je zpřístupněn až letos, kdy se celostátní občanské sdružení Klub přátel rozhleden dohodlo na pronájmu s majitelem zařízení. Dokázalo také svými členy obsadit služby po 12 sobot v letní sezóně.

Osiřelá rozhledna na Novopacku se nachází na protáhlém vrchu Kozinec (608 m) asi 1,5 km severozápadně od Vidochova na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Vyjde-li počasí, je odsud vidět na Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet či Zvičinu.

Přístupová cesta

Přístup je možný po zelené turistické značce ze zastávky ČD Nová Paka město nebo ze stanice Horka u Staré Paky, nejbližší zastávkou je Levínská Olešnice na trati 030 Pardubice - Liberec. K rozhledně lze přijet i na kole. Vstupné je dvacet korun, děti platí deset, každý tu stoupá do výšek na vlastní nebezpečí.

Rozhledna bude otevřena každou sobotu od 27. června do 12. září v době od 12 do 17 hodin. Návštěva v jinou dobu bohužel není možná.

„Turisté zde mohou získat pamětní razítko do záznamníku Rozhledník či cestovní knihy, nebudou chybět pohlednice z celostátní ´žluté´ sběratelské série Rozhledny ČR,“ popsal místopředseda Pavel Gejdoš. Rozhodně přátelům rozhleden patří za jejich iniciativu poděkování.