Turistická sezona už vypukla a památky i muzea zvou veřejnost k návštěvám.

 Zatím co Suchardův dům dnes odpoledne přivítá hosty vernisáže výstavy obrazů Jindřicha Hegra, sousední Klenotnici obsadili stavbaři a je uzavřena. Asi vás napadá stejná otázka: proč?

Projekt

Město získalo v loňském roce v rámci zajímavého česko-polského projektu Putování severovýchodními Čechami a Dolním Slezskem bez hranic finanční podporu. Zakázku za 2,6 mil. korun obdržela firma Valc s.r.o.

O projektu a jeho stavebních aktivitách nás informoval šéf městských investic Ladislav Stuchlík.

 „V prvé řadě zedníci budují v prostoru bývalé čajovny bezbariérový výtah, který propojí všechna patra. Vzniká zde i zázemí pro personál, přesune se sem i vstup do Klenotnice,“ popisuje L. Stuchlík.

 Do nového vstupního pavilonu se přestěhuje navíc prodej šperků a kamenů, a také informační středisko. Po zbourání boční zdi bude prostor od původního vchodu oddělovat prosklená stěna s dveřmi. V místech bývalého prodeje suvenýrů vznikne zázemí s promítacím plátnem.

Projekt také počítá se zabudováním informačního kiosku, tedy konkrétně monitoru, umístěného zvenčí stavby. Zde návštěvníci najdou podrobné zprávy o Klenotnici.

Součástí zakázky je i dodávka dvaceti prosklených vitrín.

Ladislav Stuchlík se zhostil otázky, proč se přestavba neuskutečnila mimo turistickou sezonu, když příslib peněz získalo město už vloni.

„Proč jsme to nezvládli? Soutěž na dodavatele jsme vypsali už na podzim s tím, že práce zahájíme v lednu. Jelikož byl v září novelizován zákon o veřejných zakázkách a uchazeči jej nezaregistrovali, museli jsme všechny cenové nabídky kromě jedné vyloučit, neboť nesplňovaly nová kritéria, a vypsat druhý tendr. Při něm jsme už preventivně informovali zájemce o změně zákona,“ vysvětluje Ladislav Stuchlík.

Vedoucí odboru kultury Bohuslav Benč nám osvětlil další novinky. „Počítáme s instalací další expozice, která bude věnována paleontologii a vulkanizmu. Klenotnici chceme zpřístupnit v červenci.“