Chtěla bych se zeptat, co to vlastně deprese je, či depresivní rozlada, a co je příčinou deprese, či úzkosti. Zvláště tyto pochmurné dny, kdy sluníčko nezasvítí, nahrávají těmto náladám.A jaké jsou možnosti léčby? Michala, Olivětín

„Deprese je závažná psychická porucha,která postihuje až 10% obyvatelstva. Projevuje se sklíčenou náladou, která způsobuje nemocnému nesmírnou duševní trýzeň a bolest.Zcela rozvrátí na přechodnou dobu dosavadní pacientův život.Deprese je doprovázena snížením sebedůvěry, sebevědomí,beznadějí, pesimistickými výhledy do budoucnosti, bezdůvodnými obavami a úzkostí, pocity méněcennosti a domnělého provinění, neschopností radovat se ze zážitků a věcí, které těšily, nezájem o sebe, svou práci, rodinu, přátele či své dosavadní záliby a koníčky. Deprese není slabostí charakteru,ale duševní poruchou, která není vůlí ovlivnitelná. Neléčená může skončit i sebevraždou.

Stavy úzkosti, které jsou často součástí deprese, se projevují též tělesnými příznaky jako je zvýšené pocení,bušení srdce,pocit nevolnosti, bolesti v žaludku, průjem, pocení rukou,tlak na hrudi,bolest zad.

Depresivní poruchy se dělí na primární a sekundární. Sekundární deprese je vyvolána známým poškozením či onemocněním mozku, tělesnou chorobou nebo je způsobena drogami či léky. Primární deprese je způsobena nedostatkem přenašečů nervových signálů mezi mozkovými buňkami a změnou citlivosti nervových zakončení přenašeči - serotonin, dopamin, noradrenalin atd. Asi třetina nemocných s primární depresí se vyznačuje výskytem této poruchy v rodině,” říká lékárnice Darina Šrolová (na snímku) z náchodské lékárny U sv. Terezie.

Možnosti léčby

Nejkompetentnějším odborníkem pro léčbu deprese je psychiatr a nejdůležitější je pravidelné užívání léků (Antidepresiva).Velmi může pomoci psychoterapie, která naučí porozumět sobě i tomu, co se v depresi děje a zvýší odolnost vůči stresorům.

Po antidepresivech se podstatně zlepší duševní stav u 2/3 léčených.K zabránění návratu deprese je vhodné antidepresiva užívat ještě minimálně 6 měsíců po odeznění deprese. Při opakování depresivních epizod je nutné dlouhodobé až celoživotní podávání antidepresiv. Naštěstí to jsou látky zdravotně celkem bezpečné a nevytváří se na ně návyk.

Všechna antidepresiva jsou vázána na lékařský předpis vystavený převážně odborným lékařem-psychiatrem.

Z volně prodejných přípravků na zmírnění úzkostných stavů doporučuji přípravky z třezalky tečkované (Jarsin ). Zde u třezalky bych doporučovala poradit se s lékárníkem, pokud berete ještě nějaké jiné léky,neboť třezalka způsobuje u některých skupin léků hodně interakcí.Dále přípravky z kozlíku lékařského,chmelu otáčivého, mučenky letní, meduňky lékařské, máty lékařské a s přídavkem hořčíku a vitamínu B6.

Další možností prevence deprese a úzkosti je nácvik sociálních dovedností - snést kritiku druhého bez pocitu viny a méněcennosti, schopnosti říci ne.

- snižování stresu - naučit se vyvarovat se nadměrnému stresu nebo dovednostem, jak s ním zacházet.

- pěstování sociální sítě, deprese je spojená s izolací od lidí, a proto je důležité vystavit se styku s lidmi,i přesto,že jsou zde obavy


V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na výše uvedenou e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.