Kromě teplého počasí a nedostatku srážek za to může velký odtok vody.

Společnosti Povodí Labe Deníku potvrdila, že je nyní přítok z řeky Úpy do nádrže nulový, zatímco voda z nádrže odtéká rychlostí 2,60 m³/s. Celý proces vypouštění a napouštění nádrže se řídí manipulačním řádem, podle kterého do nádrže pravidelně přitéká voda na jaře, ale v současné době, když je hladina řeky Úpy nízká, Povodí Labe nemůže vodu do nádrže napouštět. Současně ale musí odpouštět vodu, aby byla zásobena elektrárna v Opatovicích.
Že je úbytek vody znát, nám potvrdila i jedna místní obyvatelka. „Dlouho jsem tu nebyla, ale tenkrát tohle molo ještě plavalo.“ Situace komplikuje život i práci panu Milanu Fejkaniči, majiteli surfcentra a kempu U Milana. „Vodu miluju a snažím se tu dělat různé akce, které by podpořily rozvoj regionu, ale tento manipulační řád mi situaci velice komplikuje,“ neskrývá nespokojenost s nynějším stavem.

Rozkoš je rozdělená hrází na dvě části. Zatímco v části, kde je kemp ATC Rozkoš a oficiální koupaliště, je vody dost, protože tam se podle manipulačního řádu nesmí odpouštět v takové míře, v té druhé, kde leží kemp Milana Fejkaniče voda drasticky ubyla. To je ale obrovská škoda, protože v této části přehrady je voda daleko čistší a více láká k plavání, zatímco na druhém oficiálním koupališti hygiena od čtvrtka nedoporučuje koupání kvůli výskytu sinic, tady je voda čistá, v normě.

Pravidelní návštěvníci i místní dobře vědí, kam je nejlepší zajít za čistší vodou. „Jezdíme sem pravidelně, máme to tady rádi. Akorát tohle nás překvapilo,“ koukala na nízký stav hladiny rodina z Broumova.

Pan Fejkanič se proto snaží, aby se nevyhovující řád změnil. „Byl bych rád, kdyby se se mnou spojili ti všichni, kterých se to týká. Myslím tím i místní a hlavně starosty okolních obcí, aby se nám společně podařilo docílit dohody s Povodím Labe. Rozkoš má turistický obrovský potenciál, který je zatím nedoceněný,“ říká.

Zatím to ale nevypadá moc příznivě, protože se navíc má letos na podzim opravovat dělící hráz. „V srpnu může dojít k dalšímu vypouštění v souvislosti s opravou hráze,“ potvrdil Deníku Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe.

A co na to říkají návštěvníci? „Líbí se mi tu, ale takhle málo vody jsem tu v sezóně ještě nezažil. Našel jsem tu i tři mrtvý ryby,“ stěžuje si návštěvník z Prahy.

Někteří dokonce uvažují o tom, že svůj pobyt kvůli úbytku vody zkrátí. „Ráda bych si šla zaplavat, ale nejde to kvůli bahnu, měli jsme tu být čtrnáct dní, ale možná odjedeme dřív, už v tuto neděli,“ zvažuje zkrácení pobytu jedna z rekreantek.

Ani rybáři nejsou moc nadšení. „Sice nejsem odtud, ale nelíbí se mi to. To, že ubývá vody, nemůže být dobré pro ryby, škeble, ani jiné vodní živočichy, protože je pak voda v těchto horkých dnech teplejší,“ řekl svůj názor rybář z Mladé Boleslavi.

Markéta Kopecká