Rozmary počasí, zejména mráz na počátku měsíce, poškodily ovocné sady v celé republice.

Květnový mrazík se nevyhnul ani našemu regionu. „Už teď víme, že škody na letošní úrodě se budou pohybovat v desítkách procent. Zatím však není jasné, zda se bude jednat například o sedmdesát procent, či jen třeba o třicet,“ řekl nám Jiří Fišer, vedoucí ovocnář ZD Dolany s tím, že v každém případě to budou škody velmi vysoké. Dokonce nejvyšší za posledních několik desítek let.

„Zatím jen čekáme, jak se budou plody dál vyvíjet. Poškození je viditelné, například u jablek je vidět, že jsou poškozené jádřince,“ uvedl ovocnář Fišer.
Odnesly to především jablka, višně a hrušky. „Květnový mráz je zastihl těsně po odkvětu,“ konstatoval Jiří Fišer s tím, že přesnou výši škod budou vědět zřejmě až v polovině června.

Dalo se škodám nějakým způsobem zabránit? „Protimrazové ochrany v malém rozsahu samozřejmě existují,“ řekl ovocnář Fišer.
V případě jejich družstva, které obhospodařuje ovocné sady o výměře 330 hektarů půdy, se však nešlo nástrahám přírody ubránit. Snížení úrody o desítky procent se projeví i tím, že ZD Dolany s největší pravděpodobností nebude v létě dělat hromadný nábor brigádníků, tak, jak tomu bylo běžné v letech minulých.

Kromě ovoce byly poškozeny i další plodiny, například cukrovka, kukuřice, řepka olejka. „Tam je poškození menší a těžko odhadnout, zda a o kolik se výnos sníží. Nejvíc to odneslo právě ovoce,“ zakončil Jiří Fišer.