Od samého počátku tohoto tragického případu je manžel Jiří přesvědčen, že se dalo úmrtí jeho ženy předejít, kdyby byla vzhledem k těžkému zápalu plic umístěna na jednotku intenzivní péče. „Kdyby tam byla, určitě by se dalo zachránit alespoň dítě,“ řekl Deníku smutný manžel Jiří, který se domnívá, že byla zanedbána lékařská péče.

Zcela opačného názoru je však nemocnice, která tvrdí, že stav pacientky nevyžadoval umístění na jednotku intenzivní péče a došlo k náhlé srdeční smrti. V této souvislosti nemocnice v těchto dnech vydala zprávu se závěrem odborné komise složené z primářů Oblastní nemocnice a odborníků z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která měla posoudit případ náhlého úmrtí těhotné ženy. „Těhotná pacientka byla řádně přijata a správně byla stanovena diagnóza a léčba. Komise došla k závěru, že šlo o náhlé, naprosto nepředvídatelné úmrtí ženy ve vysokém stupni těhotenství, které bylo v posledních třech dnech komplikováno rychle probíhajícím zánětem pravé plíce. Tento zánět byl po přijetí pacientky adekvátně léčen. Bezprostřední příčinou smrti byla nepředvídatelná srdeční zástava, způsobená nejspíše poruchou srdečního rytmu. Komise neshledala pochybení v léčbě pacientky,“ píše se ve zprávě.

Manžel zemřelé Jiří nám včera sdělil, že se rodina nevzdává a chce se dobrat pravdy. Proto budou případ zkoumat soudní znalci z oboru porodnictví, interny a patologie. „Zpráva nemocnice je nedůvěryhodná a znalci budou případ zkoumat komplexně. Měli by zodpovědět na sedm stěžejních otázek, které vypracoval právník. Všechny tyto otázky směřují k tomu, zda nebyla zanedbána péče a dalo se předejít smrti pacienty i plodu,“ uvedl otec manžela zemřelé Jiří Marek. Zkoumání této věci potrvá zhruba dva měsíce. „Po vypracování zprávy zvážíme další kroky. Pokud se prokáže pochybení náchodské nemocnice, podáme na ni žalobu,“ upozornili Markovi, kteří jsou přesvědčeni, že od počátku nešťastného případu péče o pacientku nebyla dostatečná. „Půl dne chodila v nemocnici sama na jednotlivá vyšetření, což určitě přispělo ke zhoršení jejího stavu. Chceme, aby se případ řádně a nezávisle prošetřil. Nemůže nás uspokojit, že případ zkoumala komise lékařů z náchodské nemocnice, kde synova manželka podle našeho názoru zbytečně zemřela,“ dodal Jiří Marek.