Ale to už je opravdu jen třešnička na dortu. Důležité je, že se obci podařilo rekonstruovat chátrající objekt v centru na zařízení s restaurací, které už slouží veřejnosti.

Starosta František Šolc vysvětluje: „Dům jsme koupili asi před sedmi lety za 250 tisíc korun s tím, že se jej pokusíme opravit. Byl zpracován projekt, který nakonec skončil v šuplíku. Když jsme zjistili, že bychom měli šanci uspět se žádostí o dotaci, nechali jsme dokumentaci upravit a v roce 2007 jsme žádali o podporu. Získali jsme devadesátiprocentní subvenci ze Státního zemědělského intervenčního fondu z programu obnovy venkova.“

Celkové náklady včetně vybudování restaurace se vyhouply na 16,363 milionu korun (restaurační zařízení za 2,5 mil. korun bylo vyčleněno z dotací).
Proč se obec pustila do tak náročného úkolu, zodpověděl starosta dvěma větami: „Neměli jsme zde žádné společenské centrum, nebylo se kde scházet, tančit, nesloužila už ani hospoda. Obec s devíti vesnicemi na tom byla opravdu špatně, a to jsme chtěli změnit.“

Podařilo se. Přestavba byla zahájena v roce 2007, vloni na podzim dokončena a nyní se jen dolaďuje vybavení některých prostor.
V budově vzniklo v přízemí restaurační zařízení se společenským sálem, vybaveným ozvučnou technikou a projekční televizí.

V přízemí polyfunčního domu se nachází internetová místnost, která je určena i k pořádání besed, přednášek, různých setkání.

V patře je klubovna pro mladé vybavená elektronickými šipkami, televizorem, DVD, kulečníkem, malá tělocvična s posilovacími stroji, ozvučená hifi soustavou a solárium. Venku najdete upravené venkovní sezení s lavicemi a zahradním grilem.

Z dotace obec zaplatila nejen stavební práce, ale i právě zmíněné vybavení. Navíc upravila za téměř půl milionu dětské hřiště se šplhací soustavou, houpačkami, vahadlem, kolotočem, pingpongovým stolem, trampolínou.

Markvartičtí mají k dispozici i párty stan pro letní akce a ještě nádherný sklep bar v podzemí. Restaurace už také funguje, nabízí hostům pravidelně i polední menu. Za vším stojí iniciativa starosty Františka Šolce.

Markvartice nespoléhají na vlastní rozpočet, jsou jasným dokladem toho, že obec je možná zvelebit i z jiných než vlastních finančních zdrojů.

Získané dotační peníze:
•Rekonstrukce místních komunikací, bezdrátový veřejný rozhlas, úprava veřejného prostranství, nákup techniky – náklady 4 822 599 Kč – dotace Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) 90%
•Adaptace stávající budovy v Markvarticích na polyfunkční dům včetně vybavení a úpravy dětského hřiště – náklady 13 845 247 Kč – dotace 90% SZIF
•Rekonstrukce obecních objektů na polyfunkční zařízení v místních částech obce Markvartice – náklady 11 milionů 650 tisíc korun – dotace 90% SZIF•Největší investiční akce– vodovod Markvartice – náklady 40 milionů korun – dotace 90% SZIF, zahájení letos v dubnu•Oprava 6 soch – náklady 1,5 mil. korun – dotace ministerstvo kultury 90%
•Zpracovává se územní plán – 560 tisíc korun – dotace 200 tisíc Královéhradecký kraj