Charakteristické žluté směrovky přivádějí kolaře k přírodním krásám i historickým památkám. Doposud málo obcí a organizací však využívá nových možností k propagaci obce, místa, k nabídce služeb. Zdá se, že se v této oblasti začíná blýskat na lepší časy.

Dokládá to příklad Markvartic, jejichž územím procházejí frekventované cyklistické trasy. Obec vybudovala ve svém katastru 8 odpočívadel, kde umožnila cyklistům oddech i poučení.

V jednotlivých sídelních místech, na křižovatkách a vyhlídkách najdou cyklisté upravený prostor se dřevěným stolem a lavicemi, kde si mohou odpočinout, občerstvit. Jistě je potěší i poučí nástěnná mapa, popis a průvodce místem a okolí. Tabule informují příchozí o tom, co by měli v okolí navštívit, neměli opomenout.

Jedním z nejkrásnějších odpočívadel najde turista na náhorní plošině zvané Čakan, s nadmořskou výškou 399 m, nejvyšším místě okolí. Křižují se zde trasy ze Sobotky do Libáně a z Příchvoje do Markvartic. Tam návštěvníka čeká nejen místo k odpočinku, poučení o zajímavostech místa i okolí, ale také pěkné výhledy na krásy regionu. Směrem k severovýchodu vystupují Trosky, Kozákov, Prachovská oblast. V dáli má jak na dlani majestátné Krkonoše s Kotlem nad Rokytnicí. Zlaté návrší a celý horský masiv s vyčnívající špičkou Sněžky. Když popojde pár desítek metrů na opačnou stranu, nabízí se zcela odlišný pohled jižním směrem do dálek nížinatého Polabí.

- Obec byla úspěšná při získávání peněz z projektu EU. Celkem obdržela 4 miliony korun, které rozdělila do několika projektů.
- Opravila cesty a veřejná prostranství zejména v Markvarticích, zakoupila techniku na údržbu zeleně, vybudovala ve svém katastru 8 opočívadel pro cykloturisty a zvládla zainvestovat veřejný bezdrátový rozhlas do 9 částí obce.

Tamní orientační tabule vás upozorní, že v nedalekých Markvarticích, Spařencích a Mrkvojedech je jedna z největších koncentrací zachovalých, udržovaných roubených stavení v regionu.

Věříme, že se obdobné péče a pozornosti brzy dočkáme i na jiných místech. Prospěje to nejen turistům, ale i obcím a regionu.⋌ Miroslav Bartoň