Částečně byla vyměněna krytina zhruba na deseti procentech střechy, nahrazeny byly okapy včetně svodů. Renovace se dočkala i římsa. Získala novou fasádu a nátěr.

 Zdejší kostel je majetkem církve, která ale nemá dostatek prostředků na jeho opravu. Proto se do záchrany musela vložit obec se svými skromnými příjmy. O pomoc požádala ministerstvo kultury, které přiřklo Lužanům 250 tisíc korun, 200 tisíc uvolnila ze svého rozpočtu vesnice a 50 tisíc pochází od majitele – farnosti ze Železnice.

 Starosta obce Martin Mitlöhner nás upozorňuje, že kostel renovují již několik let. Kompletně je obnovena věž, část střechy, svedena je i dešťová voda, takže do památky by už nemělo zatékat.

 Starosta si ale posteskl: „Uvnitř kostela je stále vlhko. Opravit musíme střechu nad zákristií. Tu jsme chtěli renovovat už letos, ale vzhledem k tomu, že nám ministerstvo pokrátilo slíbenou dotaci, jsme museli rozsah prací zúžit. Je nutné sanovat zdivo, doplnit omítky a závěrem provést kompletní opláštění stavby.“ Podle starosty opravy potrvají zhruba dalších osm let a budou stát přibližně 4 miliony korun.

 Podmínkou ovšem je, že se obci podaří získat státní příspěvek.Obec neopravuje jenom kostel, ale pamatovala i na úpravu jeho okolí. Vloni nechala restaurovat místním sochařem Ondřejem Sklenářem sousoší před kostelem za 300 tisíc korun. Z této částky uhradilo 90 procent ministerstvo kultury.

 Letos zajistila zpevnění ploch před kostelem. Odstraněna byla stará pískovcová dlažba – nahradila ji nová, vylepšen je i prostor pro kontejnery.

 Obec byla i tady se žádostí o dotace úspěšná a z evropských dotací, přesněji ze zemědělského fondu pro rozvoj venkova odčerpala 500 tisíc korun. Dvě stě tisíc vzala ze svého rozpočtu. Dílo bylo včera dokončeno.