Jak sdělil Deníku architekt Libor Sommer, šedou fasádu, kterou má budova od padesátých let minulého století, nahradí původní, cihlově červená.

„Při stratigrafickém průzkumu omítek jsme narazili na původní, kterou zámku dali jeho majitelé. Byla takzvaná terakotová, na způsob vypálených cihel,“ předeslal Sommer.

Památkáři původně nechtěli budově vracet její nejstarší podobu, ale pouze respektovat nejzachovalejší architektonický vzhled zámku, jaký měl na přelomu 19. a 20. století. Sommer je však přesvědčil a dokázal, že načervenalou barvu měl zámek po dlouhou dobu, přestože si to lidé příliš nepamatují.

Komunisté zámek přemalovali na šedo

„Nepochybně ještě žijí ti, kteří zámek s červenou fasádou zažili, ale čas je hodně milosrdný. Místní pamětníci se kupříkladu na původní barvu zámku vůbec nepamatovali,“ vysvětlil architekt. V posledních letech před nástřikem na šedo byla totiž červená už velmi oprýskaná, špinavá a zašedlá. „Každý už má dnes v paměti jen tuto poslední barvu, kterou zámku dali komunisté, aby se nezdůrazňoval buržoazní původ objektu,“ doplnil Sommer.

Jen díky lenosti tehdejších řemeslníků, kteří staré omítky neotloukli, ale nahodili na ně nové, se dnes můžeme přesvědčit o tom, jak v minulosti zámek skutečně vypadal.

Červenou doplní šedé sokly a římsy

Při barevném rozložení, které zámek dostane, vycházel Libor Sommer z historických pramenů i z průzkumů v terénu.

„Červená bude pouze fasáda zámku. Sokl, římsy a ostění oken budou kamenné v šedé barvě, okna se obnoví do podoby původních klasicistních a okapy vymění za nové titanzinkové. Střešní krytina bude černo – stříbrná,“ doplnil architekt.

Podle místostarosty Lomnice nad Popelkou Josefa Šimka bude změna barevnosti pro místní lidi možná malým šokem.

„Věřím ale, že tuto změnu vezmou jako změnu k lepšímu, stejně jako u změny fasády na budově muzea, která rovněž byla jiná,“ předpověděl Šimek. Jak dodal, stávající využití zámku zůstane i po rekonstrukci zachováno. Zázemí v něm i nadále najde informační středisko, knihovna i loutkové divadlo.

Obnova zámku, jejímž pilířem má být právě změna fasády zpět na cihlově červenou, má trvat až do září roku 2010.

První práce se mají rozeběhnout letos v březnu, záležet bude i na počasí.

Na rekonstrukci obdržela Lomnice nad Popelkou dotaci 50 milionů z Regionálního operačního programu.