Jedná se o zdravého odbojáře, lomnického továrníka Josefa Mizeru, který se u svého známého, primáře Augustina, ukrývá právě před příslušníky StB. Pak zde ale náhle a za podivných okolností ve svých 36 letech umírá na infarkt a angínu pektoris.

Tomuto případu se už dlouhá léta věnuje předseda Klubu dr. Milady Horákové (dále KMH) Vladimír Mikule z Lomnice nad Popelkou a už od roku 1993 se snaží najít případné svědky či zaměstnance nemocnice.

„Jsme zastánci nepromlčenlivosti komunistických zločinů, a tak jsem v minulosti vyzýval ke spolupráci. Lékaři i zdravotní sestry se asi tehdy ještě báli, ale volal mi anonym, pravděpodobně někdejší člen StB a možná vrah, který mi vyhrožoval, ať od toho dám ruce pryč, nebo prý uvidím,“ uvedl Mikule a dodal, že to jen utvrzuje jeho přesvědčení, že byl Mizera skutečně zavražděn.

Začátkem května prý za Mizerou přišel jeho nekomunistický známý z SNB Hájek se slovy: „Pepo, uteč, jdou po tobě, chtějí tě zlikvidovat.“ Proto se také ukryl v jičínské nemocnici, která se mu nakonec stala osudnou.

Všechny tyto informace potvrdila vdova Miloslava Mizerová ještě v roce 1993. Její manžel byl blízký spolupracovník v odboji Vladimíra Krajiny, společně byli v ilegální organizaci Úvod.

Vladimír Mikule stále pátrá a prosí o pomoc kohokoliv, kdo by o této záležitosti mohl něco vědět. „Vím, že lékaři a sestry, kteří v roce 1951 v nemocnici pracovali, už nemusejí žít. Třeba však žijí potomci a něco se dozvěděli. Byl bych rád, kdyby se mi ozvali,“ řekl Mikule.

Pokud máte jakékoliv informace nebo tip na někoho, kdo se v té době v nemocnici pohyboval, ať už jako zaměstnanec, či náhodný svědek, napište kontakt na email zuzana.koulova@denik.cz s informacemi a vše předáme. Z důvodu Mikulovy bezpečnosti zde redakce neuvádí jeho adresu a kontakt.