VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke 150. rýročí narození Josefa Jana Fučíka

Lomnicko -Ve dnech 23. – 25. října se konají v Bradlecké Lhotě vzpomínkové oslavy na významného historika Lomnicka Josefa Jana Fučíka.

18.10.2009
SDÍLEJ:

Josef Jan Fučík, lomnický historik a osobnost města.Foto: DENÍK/Archiv

Již v pátek 23. října se bude v kulturním domě konat od 17 hodin beseda s vnučkou J. J. Fučíka, významnou historičkou umění PhDr. Eliškou Fučíkovou, CsC. na téma Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

Oslavy vyvrcholí v sobotu 24. října, kdy ve 13.30 hodin bude položen věnec k pomníku J. J. Fučíka na místním hřbitově, a ve 14 hodin bude v kulturním domě slavnostně zahájena výstava Josef Jan Fučík – život a dílo, v rámci které budou vystaveny i všechny obecní kroniky, které vytvořil Antonín Chmelík. Úvodní slovo přednese lomnický rodák a vysokoškolský pedagog doc. PhDr. Vladimír Koblížek z Hradce Králové. V neděli 25. října od 9 do 16 hodin bude výstava pokračovat.

J. J. Fučík, řídící učitel v Bradlecké Lhotě, historik Lomnicka, se narodil 10. prosince 1859 v Lomnici nad Popelkou. V prosinci roku 1929 ke svým 70. narozeninám byl jmenován čestným občanem města.

Fučík vykonal pro Bradleckou Lhotu a celé Lomnicko ohromný kus práce v oblastech samosprávy a lidovýchovy. Se zálibou se obíral místní historií a kartografií, historie rodného kraje byla jeho největší láskou. Kromě mnoha článků v jičínském „Krakonoši“, v „Jičínském obzoru“, napsal své první dílo „Okres Lomnický – Obraz země dějepisný r. 1873“. Vydal pak „Adresář a krátký popis okresu lomnického“ (1902) a „Památník jednotřídní školy obecné ve Lhotě Bradlecké“ (1911).

Celoživotní dílo završil vydáváním vlastivědného sborníčku „Lomnicko“ v letech 1920 – 1925 s místopisným dílem „Popis a dějiny okresu lomnického“ bohužel již nedokončeným (1927 – 1929). Pro Národopisnou výstavu nakreslil přes 40 katastrálních map okresu lomnického a sedm statistických plánů, za jejichž provedení se mu dostalo četné uznání. Tiskem vydal „Mapu zastupitelského a soudního okresu lomnického“ a „Politický a školní okres semilský“ (1903).V Lomnici nad Popelkou se konaly vzpomínkové oslavy na tohoto významného rodáka a čestného občana města v červnu, kdy v neděli 7. června byla v 9 hodin znovuodhalena pamětní deska na jeho rodném domku (čp. 646) na Podměstí a od 10 hodin byla v městském muzeu slavnostní vernisáž výstavy „Historik Lomnicka Josef Jan Fučík – život a dílo“. Výstava trvala do 15. července.

Josef Jan Fučík byl velkou osobností Lomnicka. Zemřel 13. června 1930. ⋌Vladimir Mikule

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Josef Cogan.

Starosta Cogan se do sněmovny nevrátí

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení