Kromě toho archeologové nalezli i základy dalších budov, keramické úlomky a část šípu do kuše. Archeologický výzkum je teprve na začátku a už teď je jisté, že se rekonstrukce prodraží o desítky tisíc korun.
Na místě zkoumá podzemí Radek Novák, archeolog pracující pro turnovské muzeum při podobných výzkumech. „O existenci staveb pod zámkem víme pouze na základě písemných pramenů. Zatím nelze přesně odhadnout, jak staré zdivo je. Předpokládáme, že některé části budou určitě ze 14. století, některé možná i o sto let starší,“ vysvětlil Deníku Radek Novák.
Nalezených věcí bude více
Podle něj je zajímavostí nalezený kousek dřevěného šípu do kuše. Ten byl objeven ve vrstvě, která náleží k nejstarší části tvrze, a navíc v ní bakterie nerozkládají organický materiál. „Je dost možné, že zde objevíme kousky oděvů, kůže i dřeva. Dosud nalezené keramické zlomky datujeme, jsou pravděpodobně z 16. století, ale jsme teprve na začátku výzkumu,“ řekl Novák.
Historické bohatství se odkrylo stavebním dělníkům, když odkopávali obvodové stěny kvůli izolaci. Podle odborníků ale udělalo město zásadní chybu. Už při vytváření projektu k rekonstrukci mělo hlásit, že chtějí odtěžit část podlah ze zámeckých sklepení, tedy vrstvy, ve kterých mohly být další poklady z dob našich předků. To se však nestalo.
„Ty už jsou v nenávratnu, na místo jsme se dostali až s týdenním zpožděním a okamžitě zastavili stavbu. Je to škoda, protože se tak Lomnice připravuje o zdejší zaručeně nejstarší stavební památku,“ sdělil Radek Novák a zdůraznil, že „ihned po objevu se vedení města vstřícným způsobem pustilo do spolupráce s archeology a vše začalo napravovat.“
Pod zámkem je baroko, středověk i renesance
Zbytky tvrze dokazují, že měla kruhový půdorys. Zdi prochází pod sklepením z 15. století až ven. Zajímavostí je, že základy objevené pod sklepem jsou lepené žlutým jílem buď s malou příměsí vápna a nebo chybí vápno vůbec.
Pod lomnickým zámkem se tak skrývá velké množství stavebních slohů: od vrcholného a pozdního středověku přes renesanci a baroko až po klasicismus.
Jisté je, že se rekonstrukce prodraží. „Projekt pochopitelně nepočítal s archeologickými pracemi, a tak se náklady zvýší o desetitisíce,“ řekl místostarosta Lomnice Josef Šimek. Archeologický výzkum probíhá zároveň se stavebními pracemi, aby nebyla zdržována stavba. Odkrývané části stavby budou prozkoumány, zdokumentovány a zbytek zůstane nedotčený pro budoucí generace a jejich vyspělou technologii.