Na obecním úřadě v Holíně, za přítomnosti svých dětí, vnoučat a pravnoučat si manželský pár potvrdil své ANO poté, co starosta Karel Drahoňovský přečetl slavnostní řeč. Když obřad skončil a téměř všechny potřebné fotografie byly již hotovy, přehnala se za okny vichřice Emma a přestala fungovat elektřina. Všichni zúčastnění museli čekat, než se vítr utiší, a obávali se, zda bude moci proběhnout oslava naplánovaná na odpoledne v hasičárně v Horním Lochově.

Využili jsme toto čekání, abychom se zeptali na tajemství umění života šťastného páru oslavenců. „To je jednoduchá odpověď – milují se celý život, milují se horoucně, víc než ti mladí,“ říkali shodně přítomní potomci. Petr a Janoša Růžičkovi žijí spolu v lásce a porozumění již 60 let. Pokud museli řešit ve své rodině problémy, tak vždy v klidu a s rozvahou – povídáním a vysvětlováním, bez jakýchkoliv konfliktů.

Práce

Manželé bydleli v Jičíně, pracovali v Agrostroji a potom se společně starali o mateřskou školku Máj. Na penzi si postavili rodinný dům v Horním Lochově a spokojeně si tu hospodaří. Na všechno stačí sami – doma panuje čistota a pořádek, pan Petr jezdí třikrát týdně na kole do Jičína nakupovat, v létě se stará o zahrádku a chodí na houby, a jako v pohádce od Karla Čapka nechybí v tomto domě ani pejsek a několik kočiček.

Paní Janoša říká, že je to nejkrásnější místo na světě, a potom se zářícíma očima chválí svého manžela: „Se vším mi pomáhá, i s úklidem. Nikdy nezapomněl na žádné moje výročí – hned ráno, když se probudí, vyskočí z postele a dá mi krásnou kytičku a sladkou hubičku. Má moc rád něco dobrého ke kafíčku, a tak koukám, aby bylo u nás vždycky něco napečeno. A vařím jenom ta jídla, která má opravdu rád. V našem životě vládne vzájemná tolerance.“

Bouře se utišila, elektřinu naštěstí energetici včas zapojili a velká oslava se nakonec opravdu vydařila. Babička prý protancovala celý večer. „Myslela jsem, že se v neděli nehnu, ale bylo mi krásně. Taťko, teď budeme muset chodit tancovat…“ smála se diamantová nevěsta na svého manžela a ještě se pochlubila krásným svatebním dortem, který jim k tomuto slavnostnímu dni upekla pravnučka Adélka. Jana Šmejcová