V současné době je ve škole 30 dětí. Předpokládá se, že od září se jejich počet o 10 zvýší a škola tedy opět bude trojtřídní. Stálá expozice starobylé učebny má být nahrazena novou šatnou, historické exponáty mají být zatím uloženy pro další využití ve zrekonstruované faře.

Úspora energie

Ale to není jediná změna letos pro školu naplánovaná, čeká ji příprava velkého projektu, který vyřeší úsporu energie v budově a zároveň odstraní statický problém. Poté budou moci být využity půdní prostory. Není vyloučeno, že použit bude i solární panel pro ohřev vody.

Drobnější modernizace zde probíhají průběžně, každým rokem dochází k postupné výměně akumulačních kamen. V tomto školním roce podpořila obec školu tím, že zahájila dopravu dětí do školy.

Školní bus

Zastupitelé schválili koupi vozidla Ford Transit, které splňuje všechny zákonné požadavky pro přepravu dětí. Ráno odveze pracovník obecního úřadu předškoláky z Libuně do mateřských škol v Kněžnici a v Jinolicích a opačnou cestou „nabírá“ školáky z Jinolic, Březky, Libunce, dále pak ze Semínovy Lhoty, Újezda pod Troskami, Jivan a Holenic.

Děti nastupují většinou přímo u domu, kde bydlí, a vystupují u vchodu do školy, takže se vyhnou nebezpečnému přecházení. Po vyučování pak mají zajištěn zase odvoz. Náklady na tuto službu hradí obec, rodiče přispívají škole symbolicky formou sponzorských darů.

Starostka Helena Červová, která nás o spolupráci obce a školy informovala, nám k tomuto tématu řekla: „Škola nám vychází také vstříc, v současné době například připravují děti ve výtvarném kroužku výzdobu fary na jarní slavnost, při které budou vysvěceny dva nové zvony pořízené z veřejné sbírky. Děti také vyrábějí před vánoční besídkou dárky pro důchodce nebo vystupují na různých akcích.

Škola a také Eva Pavlíková, která se zde dlouhá léta věnuje výtvarným kroužkům, jsou jmenovány za dlouholetou kulturní činnost na cenu Jivínského Štefana. Na toto ocenění byl jmenován také P. František Kocman za kulturní počin roku 2007, čímž byla sbírka na zvony do kostela sv. Martina v Libuni.“

Ve škole pracuje několik zájmových kroužků: vedle dovedných rukou je to dále hra na flétnu, cizí jazyky, aerobik, mažoretky a výpočetní technika, jejíž výuka byla nabídnuta i starším občanům, což také dokazuje dobrou spolupráci s obcí. Koncem školního roku pořádá libuňská škola na svém hřišti atletické závody pro okolní malotřídky.

Fandí sportu

O tom, že si mladí do Libuně našli cestu, svědčí i to, že na fotbalovém hřišti se schází přípravka malých fotbalistů, celou fotbalovou sezonu zde hrají okresní přebor, a soutěží v hasičském sportu se s velkým úspěchem zúčastňují kromě mužů i dvě dětská družstva a družstvo žen.

„Obec tyto aktivity vítá a podporuje,“ uvedla starostka. Jana Šmejcová