Celé jednání o koridoru transkontinentální spojnice pobřeží Německa a Istanbulu tak bylo odloženo z minulého týdne až na jaro příštího roku.

Při zahájení poslední letošní schůze zastupitelů se v sále shromáždila zhruba stovka odpůrců této připravované trasy, která by měla vést Turnovskem a rozsáhlou oblastí Českého ráje. Jejich pískot i výkřiky zřejmě přiměl zvolené zástupce, aby o konfliktním návrhu odmítli jednat a návrh odložili, podobně, jako jejich předchůdci před osmi lety.

Zničí R 35 nejstarší rezervaci u nás?

Občané se totiž obávají, že plánovaná komunikace by ohrozila nejen životy lidí v Turnově, ale zničila i dosud panenskou přírodu nejstarší přírodní rezervace v Čechách. Z krátkého úvodu jednání rovněž vyplynulo, že celý projekt byl připraven nedostatečně, trasa nebyla dosud projednána v krajské Komisi pro dopravu ani se zástupci všech měst a obcí, které na ní leží.

Tyto základní argumenty byli připraveni deklarovat i mnozí hosté, mezi nimiž nechyběl náměstek ministra životního prostředí František Pelc, protidálniční aktivistka Markéta Kovaříková z Rovenska pod Troskami, nová místopředsedkyně Strany zelených Martina Pokorná, zastupitelé Turnova i řady okolních obcí a mnozí další, kteří se všichni oficiálně přihlásili do diskuse a hrozilo, že se úterní jednání protáhne nejméně o dvě hodiny a na padesátku ostatních bodů už vůbec nezbude čas.

Odbornou studii tří posuzovaných koridorů firmy Valbek byla připravena kritizovat aktivistka Kovaříková, která v ní společně s dalšími spolupracovníky našla tři desítky chyb v číselných hodnotách, prostorovém uspořádání i logických závěrech, a už dlouhou dobu vyčítá vedení kraje, že k tak důležitému materiálu akce za dvě desítky miliard korun nenechal zpracovat ani jedinou oponentní studii.

„Na schůzky pracovní skupiny, která měla oficiálně připravit rozbor studie Walbeku pro jednání krajských zastupitelů pan Sepp chodil naprosto nepřipraven a my nabyli dojmu, že skupina byla ustanovena jen pro uklidnění veřejnosti,“ uvedla minulý týden Deníku Kovaříková. Radní Sepp nám naopak řekl, že materiály z této skupiny obdržel pozdě, nicméně přiznal, že kvůli posouzení studie i projednání trasy se zmíněnými obcemi se celá věc vrátí téměř na začátek. Otakar Grund