Daroval už osmdesátkrát krev a stále nemá dost. Stal se jakousi živoucí transfuzní stanicí. Zařekl se totiž, že za každého člena domácnosti dá 10 odběrů. Oldřich Dutý z Mašova vychovává s manželkou celkem 9 dětí, 5 vlastních a 4 v pěstounské péči.

„Dávat krev jsem začal před 33 lety. Rád bych dosáhl alespoň 120 odběrů,“ chlubí se muž. Společně s dalšími 30 dárci byl včera v obřadním sále liberecké radnice dekorován Zlatým křížem 3. stupně za 80 bezpříspěvkových odběrů krve. A přemlouvá už i rodinu. Jeden z jeho synů již dává krevní plazmu, sám Oldřich Dutý, který pracuje jako svářeč a zámečník v turnovské Dioptře, je zařazen mezi dárce kostní dřeně.

Oceněn byl včera i šestapadesátiletý Radovan Valent z Nového Města pod Smrkem. Krev dává už neuvěřitelných 36 let, za tu dobu odevzdal krásných 36 litrů. A přitom začal, jen aby se ulil. „Ten den volna byl na vojně vždycky milej,“ přiznává, „no ale pak mi to už vydrželo.“

Podle Karla Studeného, ředitele oblastního spolku Českého červeného kříže v Liberci je v současné době v Libereckém kraji 3 500 dárců krve. Je to méně než v minulosti. Zájem je tradičně největší o skupiny A a B, které jsou v populaci nejčastější. „Za dárcovství neplyne žádné ocenění. Dárci dostávají zlaté kříže, což je symbolické ocenění. Nejčastějším argumentem bývá to, že člověk nikdy sám neví, kdy bude krev potřebovat,“ řekl Deníku.

Tomáš Lánský