Z pod laviny, která spadla v pátek odpoledne v Krkonoších, vyprostili záchranáři v 16.32 hodin i druhou osobu, která zůstala pod lavinou. Podle zatím neoficiálních informací šlo o muže a ženu. Obě osoby jsou živé a na životě nejsou ohroženy. "První nalezenou osobou byl podle našich informací muž," řekl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Zatímco první osoba již byla odvezena, o druhou ženu se na místě starají lékaři. „Pátrací akce bude každou chvíli odvolána,“ sdělil Deníku mluvčí Horské služby Jan Slánský.

Pod masou sněhu, která spadla krátce před půl druhou u Červinkovy muldy, zůstali dva zasypaní skialpinisté. Třetí osoba, která s nimi byla, zavolala pomoc.

Zasypané skialpinisty hledalo třicet záchranářů a dva vrtulníky. Na místo před setměním přijelo dalších dvacet lidí. Naštěstí vše dobře dopadlo.

K sesuvu sněhu došlo odpoledne v oblasti směrem od Luční boudy do Obřího Dolu. V terénu je veškerá technika, která by mohla pomoct k záchraně lidských životů. A samozřejmě jsou tam na místě zástupci všech složek Integrovaného záchranného systému, včetně psovodů se psy.

O příčinách, proč lavina spadla, zatím záchranáři nechtějí hovořit.

Červenkova mulda (zkomoleně Červinkova), kde k neštěstí došlo, je pojmenována podle mladého českého lyžařského reprezentanta Oldřicha Červenky, který zde roku 1951 zahynul v lavině. Údolí, kde k neštěstí došlo, je však oficiálně pojmenováno jako Pramenný důl. Laviny zde sjíždějí téměř každou zimu, často i opakovaně.

Již několik dní platí v Krkonoších, kde je momentálně 50 centimetrů sněhu, druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, značící mírné nebezpečí. Vlivem silného větru může být místy uloženo větší množství sněhu a mohou se tvoří deskové laviny. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá. Při plánování túry se mají turisté informovat u Horské služby.

Jana Mudrová, Miroslava Jasanská