VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlinka: Z tragédie se člověk musí otřepat a jít dál

Horní Maršov - Veliteli dobrovolných hasičů z Horního Maršova Tadeáši Hlinkovi se spolu s dalšími dostalo pocty a získal ocenění za záchranu paraglidisty, jenž visel v drátech vysokého napětí.

28.4.2011
SDÍLEJ:

PROFESIONÁLEM BÝT NECHCE, ale v pozici velitele Sboru dobrovolných hasičů Horního Maršova se cítí jako ryba ve vodě. Pětadvacetiletý Tadeáš Hlinka už má za sebou nespočet výjezdů.Foto: Archiv

Ještě mu nebylo ani šestadvacet a už musí zvládnout velení skupině chlapů, která se snaží zachraňovat lidské životy i majetek. Tadeáš Hlinka se v pozici velitele dobrovolných hasičů z Horního Maršova cítí jako ryba ve vodě. „Je to náročná práce, ale mám ji rád,“ říká.

Teď se může pochlubit i oceněním pořadu 112. Víc než samotná trofej ho však hřeje fakt, že předloni nebohému paraglidistovi zachránil život, když bezmocně visel v drátech vysokého napětí. „Nebyla to ale práce jen nás tří, co jsme cenu dostali. Na zásahu se podílelo asi dvacet lidí od hasičů, přes záchranáře až po policisty. Ti všichni na tom mají lví podíl,“ říká skromně.

Co se vám tehdy honilo hlavou, když jste vyjížděli k zásahu? Věděli jste už, jak budete muset postupovat?
Scénář musíte mít v hlavě už v době, kdy jedete na místo podle dostupných prvotních informací. Takže když jsme se dozvěděli, že se jedná o padáčkáře v drátech vysokého napětí, tak už cestou jsme domlouvali a konzultovali nějaké varianty, jak bychom ho mohli sundat. Připravit se člověk musí ale taky psychicky, aby počítal skoro se vším.

Když jste řešili různé varianty zásahu, jaký byl ten nejhorší možný scénář?
To by byla situace, kdy bychom se k němu komplikovaně dostávali, že by třeba visel v drátech velmi daleko od sloupu a ještě ve velké výšce. To se naštěstí nestalo.

Pokud vím, tak paraglidista byl sice velmi vyčerpaný, ale byl při vědomí a komunikoval s vámi. Jak moc to bylo pro vás důležité?
On byl velmi silnej. Když jsem přibíhal na místo, tak už tam s ním mluvili policisté a ještě jeden místní zemědělec. Ptal jsem se ho, jak se cítí a on se snažil být strašně statečnej. Komunikoval velmi obstojně a snažil se být nad vodou. Já osobně jsem před ním vyloženě smekal.

Vy jste se i na nějakou čtvrthodinku stal velitelem zásahu, než se na místo dostali profesionálové z Trutnova. Jaké to pro vás bylo?
Jelikož jsme dobrovolná jednotka, tak takovéhle zásahy máme jen jednou za čas. Nebo spíš jednou za x let. Pro mě to bylo dost náročné. Když tam člověk má pod sebou deset hasičů a ještě musí přemýšlet o dalších krocích, není to sranda. Je potřeba na místo dostat co nejrychleji záchranku, navést vrtulník a další jednotky. Je to rozhodování v několika vteřinách o mnoha krocích najednou. Při tomto zásahu nebylo jednoduché se k místu dostat. Bylo to na poli. Já jsem proto rychle běžel k policistům, kteří už tam byli, a kluky jsem navigoval přes vysílačku. Potom bylo také potřeba zajistit, aby i další jednotky věděly, kudy se k nám dostanou…Ale stálo to za to (pousmál se).

A tady se chyby neodpouštějí…
No, chyby jsou a vždycky budou, ale spíš jde o to, aby byly co nejmenší.

Měl jste vůbec možnost mluvit s tím paraglidistou poté, co se ho podařilo vyprostit a byl propuštěn z nemocnice?
Já jsem s ním sám nemluvil, ale kolega se s ním zná dobře, a tak jsme se jednou potkali v hospodě. Přes stůl jsme spolu pár slov prohodili.

TADEÁŠ HLINKA
* 16. 10. 1985 v Trutnově

Velitel Sboru dobrovolných hasičů v Horním Maršově

Práce: Technický pracovník Městského úřadu v Peci pod Sněžkou.
Zájmy: I ve volném čase mu zabere nejvíc času starost o dobrovolné hasiče. Rád si však zasportuje.
Rodina: Svobodný, má přítelkyni.
Současné priority: Na prvním místě jsou pro něj zatím hasiči, následuje přítelkyně a až poté vše ostatní.

Je pořád vášnivým paraglidistou?
(Zasměje se) No já bych řekl, že už asi ne. Ale s jistotou to tvrdit nemůžu.

Pojďme ještě k vaší profesi. Dá se vůbec popsat pocit, když se vám podaří zachránit lidský život?
Je to určitě ta nejkrásnější odměna za naši práci. Všichni záchranáři to dělají kvůli tomu, aby mohli někomu pomoci. A i když jsou některé události tragické, tak zachránit život je něco krásného. Výcvik, školení, spousta hodin času věnovaných práci…v závěru to všechno dává smysl, protože zachráněný život je to nejlepší, co může být.

Vy jste dobrovolný hasič, ale nenapadlo vás stát se někdy i profesionálem?
Když jsem byl malej, tak jsem to chtěl. Ale když teď vidím, jaký je tam bordel, tak bych nechtěl. Tady se jako velitel dobrovolných hasičů zodpovídám starostovi, a pokud mám rozumný názor, tak si můžu relativně pořídit techniku jakou chci, můžu hospodařit, jak uznám za vhodné. Ale u profíků to je jinak. Tam dostanete přidělené nějaké vybavení a musíte s ním pracovat, i když to není to, co by vám zrovna vyhovovalo. U dobrovolných hasičů je to jiné a podle mne výhodnější, přesto že to děláme úplně zadarmo.

Zažil jste už někdy situaci, kdy jste si sáhl skutečně na dno a měl jste chuť s tím skončit?
Když prožijete tragickou událost, tak se necítíte nejlíp. Už se mi stalo, že jsem několik dní nespal, protože se vám ten zážitek pořád vrací, ale myslím si, že kdyby to chtěl člověk zabalit jen kvůli tomu, tak to je to nejhorší. Prostě člověk se musí otřepat a jít dál, protože zítra může přijít čas, kdy toho člověka zase pro změnu zachráníte. Kdyby se na to každý po prožité tragédii vykašlal, tak už by nebyl nikdo, kdo by zachraňoval.

Kdo z východních Čech byl oceněn

Tadeáš Hlinka, Jan Víšek – dobrovolní hasiči Horní Maršov, Jiří Mašek – lékař Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje – ocenění převzali za předloňské vyproštění a následné ošetření paraglidisty zaklíněného v drátech vysokého napětí v Horním Maršově na Trutnovsku. Vyproštění komplikoval i špatně dostupný terén. Paraglidista byl v šoku a utrpěl popáleniny. Muž je nyní zcela v pořádku.

Jaroslav Janata, Jaroslav Vojtěch – hasiči Královéhradeckého kraje (územní odbor Náchod) zasahovali v březnu 2010 u vážné nehody osobního vozidla a autobusu. Řidička osobního auta se svým synem na zadním sedadle čelně narazila do protijedoucího autobusu. Chlapec Daniel i matka utrpěli vážná zranění, se kterými si léčili několik měsíců.

Anatolij Truhlář – lékař Letecké záchranné služby Hradec Králové, Ivo Novák – zdravotnický záchranář Letecké záchranné služby Hradec Králové, Martin Pojar – pilot vrtulníku Letecké záchranné služby Hradec Králové, Vladimír Missberger – hasič letecký záchranář Královéhradeckého kraje, zasahovali při srpnových povodních na Liberecku. V podvěsu vrtulníku dokázali v těžkých podmínkách zachránit čtyři lidi, z toho tři v bezprostředním ohrožení života.

Silvie Špryňarová

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu volejte v době od 9:00 do 20:00 hod. na tel.: 608 555 091 p. Horáček, případně se dostavte osobně na adrese pracoviště (viz výše) v době od 9:00 do 20:00 hod., Požadujeme zdravotní průkaz, základní znalost AJ nebo NJ.Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Mgr. david horáček- provozovna nová paka, Lomnická, č.p. 76, 509 01 Nová Paka. Informace: David Horáček, +420 608 555 091.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 910 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE (ZÁSTUP ZA MD A RD). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19910 kč, mzda max. 29420 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE (ZÁSTUP ZA MD A RD), Vedoucí Městského úřadu Jičín vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na pozici: "Sociální pracovník/-ice"., Nabízíme:, - pracovní poměr na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené vhodný i pro absolventy/-tky a osoby zdravotně znevýhodněné,, - platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v platném znění (10. platová třída), osobní příplatek po zkušební době,, - místo výkonu práce: správní obvod města Jičína, města s rozšířenou působností,, - dobré pracovní podmínky, 5 týdnů dovolené, stravenky, další zaměstnanecké benefity, pružná pracovní doba, možnost získání služebního bytu., , Předpoklady pro výkon funkce:, 1) uchazeč je státním občanem ČR nebo je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt, dosáhl věku 18 let, je způsobilý k právním úkonům, je bezúhonný, ovládá jednací jazyk, je zdravotně i odborně způsobilý ve smyslu zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, , 2) odborná způsobilost dle § 110 odst. 4 zák. 108/2006 Sb., o sociálních službách je:, a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu (zák. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění zák. č. 383/2005 Sb.) v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,, b) vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu (zák.č.111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů)., , Odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka/-ice získaná do 31. prosince 2016 podle § 110 odst. 4 písm. c) nebo d) zákona č. 108/2006 Sb., ve znění účinném přede dnem 1. ledna 2017, se považuje za splněnou i po tomto dni., , 3) dobré komunikační schopnosti, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič,, 4) vítána zvláštní odborná způsobilost pro správní činnosti v oblasti soc. zabezpečení a znalost cizího jazyka., , Písemné přihlášky musí obsahovat jméno, příjmení, titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu, datum a podpis uchazeče. , K přihlášce se připojí strukturovaný životopis uchazeče, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší tří měsíců, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, popř. další doklady prokazující odbornost uchazeče. Uvítáme telefonický a elektronický kontakt na uchazeče., , Přihlášky v písemné podobě se všemi požadovanými doklady musí být doručeny na adresu Městský úřad Jičín, Žižkovo nám. 18, 506 01 Jičín, k rukám vedoucího Městského úřadu Jičín, Ing. Petera Bareše, nebo odevzdány na podatelně MěÚ NEJPOZDĚJI do 29. června 2018., , Případné bližší informace Vám budou podány na výše uvedené adrese nebo u vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ, Ing. Rostislava Vodáka, na adrese Jičín, ul. 17.listopadu č. 16, tel. č. 493 545 230, e-mail vodak@mujicin.cz.. Pracoviště: Město jičín, Žižkovo náměstí, č.p. 18, 506 01 Jičín 1. Informace: Rostislav Vodák, +420 493 545 230.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA HOSPODÁŘSKÉ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme:Řidič hospodářské dopravy (rozvoz prádla/stravy), V případě zájmu volejte na tel. č. 493 582 236 pan V.Šteffl (vedoucí dopravy), Nabízíme:, - adekvátní pracovní a platové podmínky,, - dohoda o provedení práce na dobu určitou s možností prodloužení, - vhodné pro studenty, - nástup možný od 1.7.2018, , Požadujeme: , - řidičský průkaz skupiny B, - dobré komunikační schopnosti,, - schopnost samostatné práce i práce v týmu,, - zodpovědnost, časová flexibilita, fyzická zdatnost,, - zdravotní způsobilost.. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - sídlo, Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: Monika Mikolášová, +420 493 582 329.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači smíšeného zboží POKLADNÍ, PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POKLADNÍ, PRODAVAČ/-KA - pracoviště Hořice., V případě zájmu volejte na tel.: 601551609 pí Podhorníková. Můžete také psát na e-mail: podhornikova@penny.cz., Nabízíme, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - příspěvek na důchodové připojištění, - 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 80,- Kč,, - benefitní cafeterie. Pracoviště: Penny market s.r.o.- hořice, Aloise Jilemnického, č.p. 2138, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Eva Podhorníková, +420 601 551 609.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Svinčany a podmínky v tamním velkochovu. Mrtvá slepice leží mezi ostatními.
11

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i u nás v regionu

Z nádrže se do rána "odpařilo" dvě stě litrů nafty

Nová Paka - Palivo ze zaparkovaného nákladního auta ukradl vpondělí mezi druhou a třetí hodinou ráno zatím neznámý zloděj.

Dodavatel plynu pro Jičín se nemění

Jičín – Zemní plyn pro město a jeho příspěvkové organizace bude opět dodávat firma E.ON Energie a.s., tedy stejně jako v letech 2014 až 2018.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Řidiče oslnilo zapadající slunce, narazil do protijedoucího auta

Ostroměř - Zapadající slunce bylo podle výpovědi řidiče příčinou sobotní bouračky, která se na místní silnici III. třídy stala krátce po osmé hodině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT