V těchto dnech nás upozornil Pavel Marhoul z institutu aplikované ekologie Daphne ČR na výskyt vzácné kobylky zavalité na lukách jižně od obce Kovač. V současnosti je to jediná známá lokalita s výskytem tohoto druhu v Čechách.
Na konci devatenáctého století se kobylka vyskytovala u obce Holín, později zde již nebyla zjištěna a ani na žádné jiné lokalitě v Čechách. V roce 2007 se Pavlu Marhoulovi podařil unikátním objev a sám k němu říká:
„Kobylku zavalitou jsem našel u Kovače, kam jsem vlastně zabloudil. Když jsem se tu otáčel s autem, tak jsem ji zaslechl. Byla to opravdu náhoda.“
Zachránci
Při následném průzkumu zde objevil pouze 12 samců. Ohroženému druhu se ale začíná na Jičínsku dařit. Velkou zásluhu na tom mají nepochybně farmáři Lužanské zemědělské a.s., kteří omezili na lukách sekání trávy.
Pavel Marhoul k tomu dodává: „Hlavními ohrožujícími faktory pro kobylky jsou malá rozloha vhodného biotopu a zejména prováděné ošetřování luk. Jsou koseny za pomoci traktorů i během jednoho dne. Na čerstvě posečené louce ale kobylky ani další hmyzí druhy nemohou žít a musí se přestěhovat jinam. Většinou ale nemají kam, a hynou. To se týká i kobylky zavalité, která dospívá na začátku června, kdy se tráva seká. Je proto bezprostředně ohrožena vyhynutím.“
Pavel Marhoul proto oslovil správce pozemků, Lužanskou zemědělskou a.s., která mu vyšla vstříc a upravila harmonogram sekání trávy. Dále se domlouval se Správou a údržbou silnic v Hořicích, že vynechají seč silničních příkopů.
„Také dodrželi, co slíbili. Jak se ukázalo, provedená opatření kobylce zavalité velmi prospěla. V polovině června jsem na lokalitě nasčítal asi 290 jedinců,“ vysvětluje a doplňuje, že naděje na nalezení další lokality kobylky zavalité v okolí stále existuje, ale bohužel není příliš vysoká.
Otto Köstinger z Lužanské zemědělské a.s. uvedl, že zemědělcům sice vznikaji odkladem seče finanční ztráty, ale po dohodě jsou ochotni sekání luk přizpůsobit. Louky u Kovače jsou tak unikátním místem, které si musíme do budoucna chránit. Kobylka zavalitá je totiž v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých uvedena v nejvyšší kategorii – ČR, kriticky ohrožený.
Možnou cestou k její záchraně je podle P. Marhoula vykoupit uvedené pozemky, což by bylo velmi složité. Takže nyní je nejdůležitější osvěta.
latinsky Polysarcus denticauda

- krytky samců jsou žlutě zbarvené s tmavými žilkami, samice mají krytky zakrnělé.
- kladélko samic je dlouhé, mírně nahoru zahnuté a na konci zoubkované.
- žije na mezofilních loukách od května do srpna.