VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédnutí za srazem rodáků a přátel Kostelce

Kostelec – Psal se rok 1610. Vrchnost nabídla jisté výsady výčepníkům, kteří se zaváží od nich odebírati pivo. Kostelecká hospoda tehdy nabídku přijala a výsadu si dala i zaknihovat. Ve štítu místní hospody se tak po dnešní dny skví nápis „Výsadní hostinec z roku 1610“.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Ze srazu rodáků a přátel v Kostelci.Foto: Darina Šindlářová

Píše se rok 2010 a po 400 letech máme díky našim předkům co oslavovat. Starosta Lukáš Velart, velký kostelecký patriot, nemohl toto výročí jen tak přejít, a tak začaly velké přípravy. Ty vyvrcholily opravdu nezapomenutelnou akcí v sobotu 3. července, kterou v 9 hodin starosta odstartoval krátkou řečí.

Vzhledem k tomu, že se oslavovalo výročí náležející místní hospodě, odehrávala se celá sláva hlavně v jejím areálu ve znamení pivních slavností. Zlatavý mok věnovalo celkem šest pivovarů. Starosta připravil „karty degustátora“, na kterých zúčastnění pivaři bodovali jednotlivé značky piv. Karty pak odevzdali k vyhodnocení a ke slosování, při kterém pět šťastlivců získalo drobné věcné ceny od zmíněných pivovarů. Klání o nejlepší pivo bylo velmi vyrovnané, ale štempl nejlepšího piva byl nakonec hodnotícími přiřknut Klášteru. Nicméně po oslavách nezbyla v sudech ani kapka, a tak je jasné, že všechny pivovary odvádějí svou práci dobře.

Oslava byla jedinečnou příležitostí k setkání rodáků a přátel obce Kostelec. A že jich po světě chodí mnoho, se ukázalo na návštěvnosti. V malé obci s 20 domy a 40 obyvateli se toho dne procházelo na 350 lidí. Po letech se tak setkali a někdy i stěží poznali vzdálení příbuzní, známí, spolužáci a kamarádi, navazovaly se nové známosti. Kostelec má své rodáky a příznivce v blízkém okolí i ve vzdálenějších destinacích. To potvrdili návštěvníci z Jihlavy, z Příbora na severní Moravě nebo z Prahy. Přijeli mezi nás i prezident Kostelců ČR pan Jan Nejedlo z Kostelce nad Labem nebo rodák pan Vaněk, který se nedávno vrátil z Chicaga, kde dlouhá léta žil. Ten s sebou přivezl i syna, který bohužel neumí česky. Ani jazyková bariéra ale nebránila družné zábavě.

A jak to celé probíhalo? Na dvoře před hospodou poskytovaly návštěvníkům v parném dni příjemný stín prostorné altány, za hospodou ve stínu kaštanů byla možnost dalšího posezení, i chládek uvnitř čerstvě vymalované hospody hosté s chutí využili. V hospodě na sále se mohli pokochat pohledem na krásnou zachovalou oponu z počátku minulého století a nejeden návštěvník se odvážil sestoupit i do sklepů, kde nad očekávání objevil minivinárnu „Pod palcem“. Tu z jedné sklepní místnosti před lety vytvořil soused pan František Komárek pro zpestření obecního kulturního života.

Hlady toho dne rozhodně nikdo netrpěl, neboť jídla i pití bylo dost. Po nanukách se v parném dni jen zaprášilo, uzené kýty krásně voněly a ještě lépe chutnaly. Po spořádání odkrajovaného masa bylo možné spatřit blažené tváře konzumentů. Klobásy si s kýtami v ničem nezadaly a sladkou tečkou byly vynikající koláčky. Ty pro hosty jako pozornost podniku napekla paní starostová Michaela Velartová. Makové, tvarohové, ořechové, povidlové, každému podle jeho chuti. Když je roznášela mezi spokojené návštěvníky, sklízela jen samou chválu svému pekařskému umění.

Program

Po celý den byl připraven pestrý program. Každý si našel to své. Pro tancechtivé návštěvníky hrály během dne dvě kapely. Nejprve Příchvojanka, později Šukec mazec. Jako extra hudební vložka zde poprvé na veřejnosti zazněla Kostelecká polka, ke které napsal text kamarád kosteleckého rodáka ing. Ladislava Bílka, textař Bohuslav Nádvorník. Onehdá byl na plese v Kostelci a jeho nadšení z kulturního zážitku podnítilo vznik této polky. Hudbu k ní pak složil Jára Marek, vlastním jménem Jaroslav Šesták, bývalý šéfredaktor hudebního vysílání Československého rozhlasu.

Starosta v rámci příprav neustále mlžil a lákal slovy: „Možná přijde i kouzelník!“ A přišel. A nebyl sám. Kouzelníci byli dokonce dva, jeden z nich se ujal i konferenciérské role, pánové mohli obdivovat ladné pohyby břišní tanečnice a zasloužilý potlesk sklízel i mladý žonglér. Oslav se zúčastnilo i mnoho dětí, a tak organizátoři mysleli i na ně. K dispozici měly veliký skákací hrad, houpačku, tabuli na kreslení, fotbálek a na zchlazení a osvěžení posloužil zahradní rozprašovač.

Nuda měla po celý den zákaz vstupu. Stále bylo co dělat, na co koukat. Před hospodou obdivovali milovníci techniky historický požární vůz Magirus z roku 1937, který zapůjčil Sbor dobrovolných hasičů Jičín. K vidění byly také ilustrace paní Velartové, kterými doplní svou připravovanou knihu nejen o Kostelci. Paní Velartová připravila pro hosty i rozsáhlou sbírku fotografií. Na 500 se jich ve smyčce promítalo v zatemněném předsálí. Některé kousky pamatovaly i France Josefa, neboť ve sbírce byly snímky i z 19. století. Mnoha divákům vháněly slzy do očí při vzpomínce na své blízké i známé, kteří už mezi námi nejsou, nebo při pohledu na záběry míst, která zub času změnil k nepoznání. Do třetice vzešel z ruky paní Velartové a její dcery Dariny Šindlářové i plakát, na kterém se zájemci mohli dočíst o krčmářích, kteří v místní hospodě čepovali zhruba od dob třicetileté války.

Prostor u hospody byl sice těžištěm oslav, ale obzvláště rodáci se s chutí prošli po vesnici, aby si prohlédli známá místa a zavzpomínali. Protože většina rodáků chodila do školy v sousední Jičíněvsi, byla dohodnuta možnost podívat se i tam. Někteří si tedy připomněli svá dětská léta v jičíněveské škole, kde je provedla Markéta Krátká, která tam působí jako vychovatelka. Tato milovnice koní dopřála hostům i projížďku bryčkou a děti se jako bonus mohly svézt i na poníkovi.

Co by to bylo za slavnost, kdyby si spokojení návštěvníci nemohli zakoupit i něco na památku. Kromě nezapomenutelných zážitků si tedy mnozí odnášeli i trička, hrníčky a pohlednice vytvořené u příležitosti výročí. Motiv hospody na tričku a hrníčku je z pera paní Velartové, pohlednici má na svědomí Darina Šindlářová.

Za jeden den se toho stihlo opravdu mnoho. Starosta také předal květiny a popřál hodně zdraví dvěma nejstarším obyvatelkám Kostelce, paní Miloslavě Havlové (87 let) a paní Oldřišce Vaníčkové (90 let), které samozřejmě na oslavě nemohly chybět.

Aby i další generace měly jednou co promítat, cvakaly průběžně spouště fotoaparátů, kameru vzal do rukou pan Jiří Krásný.

Když hodina pokročila a nad slavností se rozprostřela tma, přišel ten vhodný čas na ohňostroj. Impozantní podívaná byla poslední tečkou připraveného programu a dál už se zas tančilo a povídalo až do pozdních nočních či brzkých ranních hodin.

Poděkování

Oslavy dopadly na jedničku, nikdo se nepopral, nikdo se nepohádal, všichni se výborně bavili. A kdo na tom nese největší zásluhy a zaslouží poděkování? V první řadě starosta Lukáš Velart, hlavní organizátor celé akce. Spolu s ním přiložila ruce k dílu většina obyvatel Kostelce, zejména Jirka Krásný, Marek Krásný, Vlastimil Hartman, Radka Hartmanová, Marie Hartmanová, Markéta Krátká, Jaroslav Krátký, Jan Vaníček, Jana Bíšková, Michaela Velartová, Libor Velart, Jaroslava Velartová nebo Darina Šindlářová.

Co dodat? Snad jen že se můžeme těšit na příští akci a doufat, že to bude dříve než za dalších 400 let. ⋌Darina Šindlářová

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti logistiky VEDOUCÍ NÁKUPU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ NÁKUPU A LOGISTIKY, PLÁNOVÁNÍ VÝROBY, V případě zájmu kontaktujte paní Veroniku Nečáskovou na emailové adrese: hr@bagint.cz nebo telefonním čísle: 775 606 383 ( PO - PA: 7.00 - 16.00), , Požadujeme: , nutný AJ na komunikativní úrovni , , Náplň práce: , Komunikace se zákazníky ČR a zahraničními dodavateli, Nákup materiálu ČR + zahraničí, Zajištění logistiky, Příprava výrobního plánu a dokumentace pro výrobu, komunikace s výrobou, Administrativní činnost, zajištění dodavatelů služeb, Skladové hospodářství, inventury skladů, Reporty vedení firmy, , Zaměstnanecké výhody: 13. plat, stravenky, mobilní telefon, , Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Bag international spol. s r.o., 507 82 Pecka. Informace: Veronika Nečásková, +420 775 606 383. Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 25 000 Kč Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků LAKÝRNÍK/-CE KOVOVÝCH VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LAKÝRNÍK/-CE KOVOVÝCH VÝROBKŮ, V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail vanc@hs-horice.cz nebo volejte na tel.: 603 281 754 od 8-18hod., Požadavky:, - vyučen v oboru lakýrník, malíř, natěrač nebo jiném technickém oboru, popř. dlouhodobá praxe, s lakováním výhodou, - odpovědnost, samostatnost, flexibilita, - oprávnění na obsluhu mostového jeřábu výhodou (jinak zaškolíme), - oprávnění na obsluhu vysokozdvižným vozíkem výhodou (zaškolíme), , Náplň práce, - lakování kovových výrobků v mokré lakovně, - orientace v nástřikových plánech jednotlivých výrobků, - manipulace s materiálem a polotovary pomocí mostového jeřábu, , Poznámka:, - mzda odpovídající získaným pracovním zkušenostem, dovednosti a praxi, min. od , 25 tis.Kč/měs., - po zapracování a splnění požadavku zaměstnavatele pracovní poměr na dobu neurčitou, - nástup možný dohodou, , Nabízíme:, - mobilní telefon, penzijní připojištění, týden dovolené navíc, závodní stravování s, příspěvkem, příspěvek na dovolenou, na sportovní, zdravotní a kulturní účely,, měsíční výkonnostní a roční věrnostní odměny, Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Hořické strojírny spol. s r.o., 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Miloš Vanc, +420 603 281 754. Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté PROGRAMÁTOR/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROGRAMÁTOR/-KA , V případě zájmu se dostavte na adresu firmy., Požadujeme znalost OOP PHP, HTML, My SQL, CSS, znalost AJ, praxe v oboru min. 3 roky, ŘP skup. B výhodou., Nabízíme: zázemí stabilní firmy, profesní růst, sick days, služební mobil, stravenky.. Pracoviště: Complete internet services, s.r.o.- provozovna jičín, Fortna, č.p. 43, 506 01 Jičín 1. Informace: Miluše Dobrá, +420 493 525 315. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři Koordinátor/-ka spediční dopravy. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Koordinátor/-ka spediční dopravy, PP na dobu neurčitou, 1. 13. Plat, 2. 14. Plat, 3. Stravenky, 4. Věrnostní dovolená, 5. Příplatek na dovolenou, 6. Akce organizujeme zdarma zájezd na vinobraní, motokáry, paintball, lodě, Vánoční večírek a další, 7. Ovoce každé úterý dáváme zdarma ovoce pro celou pobočku, na celý týden, 8. Každý odpracovaný rok 1-5 navyšujeme základ mzdy, 9. Individuální měsíční prémie ke mzdě, 10. Týmové měsíční prémie ke mzdě, 11. Vzdělání a profesní rozvoj, 12. Dárek ke svatbě / narození miminka, , , , V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalniodd@feetransport.cz. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Roman Botka, +420 602 177 278.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Den pěstounů v Nové Pace

Prudký vítr lámal stromy v Heřmanicích u Nové Paky.
10

S odklízením následků noční bouřky pomáhali hasiči i sousedé

Farnost získá od Jičína 150 tisíc korun

Jičín - Restaurování a opravy kostelů v Jičíně budou pokračovat. 

Rušná noc hasičů, zasahovali u 86 událostí

Královéhradecko - Bouřka doprovázená silným větrem udeřila v Královéhradeckém kraji po páteční 20. hodině. Lámala stromy a brala také střechy. V souvislosti s těmito zásahy došlo ke zranění jedné osoby, kdy v Oseku na Jičínsku zavalila utržená střecha pergoly jednu osobu. Hasiči ji pomohli vyprostit a předali ji do péče záchranářů.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Chybí montážní dělníci

Jičín - Na Jičínsku je v současné době jednoznačně největší nedostatek montážních dělníků, celkem je poptávka po 650 pracovnicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT