Na květinové burze v Aalsmeeru jsme byli svědky aukcí květin, poté jsme zavítali do okrasné a ovocné školky Boskoop, která se specializuje na pěstování javorů. Celé odpoledne jsme díky pěknému počasí strávili v parku Keukenhof, kde jsme obdivovali výsadby cibulovin, tematické výstavy v jednotlivých pavilonech i nápaditost holandských floristů.

Sobotní dopoledne patřilo návštěvě květinového korza v Noordwijku a procházce po pláži Severního moře. V Naardenu jsme si připomněli osobnost učitele národů J. A. Komenského a prošli jsme se po pozůstatku pevnostního systému. Zpestřením programu byla návštěva kozí farmy, kde jsme byli seznámeni s procesem výroby sýrů a dřeváků. Rybářská tradice i současnost na nás dýchala při návštěvě městeček Volendam a Marken.

Závěr exkurze patřil skanzenu Zaanse schans a celodennímu pobytu v Amsterodamu. Exkurze byla výbornou možností, jak si nejenom rozšířit odborné znalosti, ale i seznámit se s kulturou, tradicemi i pestrou současností Nizozemského království.

Zahradnická škola Kopidlno se 16. 4. 2009 podílela na květinové výzdobě Velkého sálu pražského paláce Žofín při příležitosti slavnostního vyhlášení Manažera roku 2008. Každý z oceněných manažerů menších či středních firem obdržel originální kytici - výtvor šikovných kopidlenských aranžérů. (sšz)