Před osmadvaceti účastníky z Brna, Prahy, Opočna, Soběslavi, Českých Budějovic, Litomyšle a Kopidlna stál ve středu nelehký úkol zvládnout řízkování, výsadbu a poznávání rostlinného materiálu.

Ve čtvrtek je čekalo roubování, a pak si už „pohrávali” s květinami a dalším rostlinným materiálem. Jejich úkolem bylo vytvořit podzimní květinový závěs na venkovní vstupní dveře a naaranžovat kytici z daného materiálu.

Kopidlenský kvítek je zařazen do přehlídky soutěží odborných dovedností vybraných oborů učňovského školství České ručičky, což znamená, že vítěz oboru zahradník se představí příští rok v červnu v Brně.

Práci mladých odborníků hodnotila čtyřčlenná profesionální porota. Petr Kopáč se přiznává, že je to nelehký úkol. „ Zpracování závěsů je tak rozdílné, že máme spoustu práce především s technickým posuzováním. Jsou například vidět dráty, lepidlo, a to se v soutěžních pracích objevovat nesmí.” Petra Kopáče zaujaly práce číslo 14 a 15.

Soutěžící Radim Otava z Dolní Dobrouče u Ústí nad Orlicí se klání účastní poprvé a přiznává velkou trému. K zahradničení ho přivedl vzor v rodině, baví ho aranžování, ale nerad například okopává.

U dalšího pracovního stolu pozorujeme Lucii Fenclovou ze Soběslavi. Pohrává si s květinami, které poutá do vějířové vazby. Soutěž hodnotí jako náročnou, především výsadbu a řízkování.

Učitelka Hana Hladíková provází soutěžním dnem a má mezi studenty čtyři želízka: „Vzhledem k tomu, že akci organizujeme, se naši žáci podíleli na přípravě a výzdobě školy, takže se nemohli tolik soustředit na soutěž, ale účastníme se, a to je velmi důležité.”

U vystavených prací jsme stáli v údivu, zaujala nás zvolená barevnost, tvary. Sledovali jsme floristy - porotce, manžele Havlínovy „No, myslím si, že si s mužem dost konkurujeme v názorech. Zaujaly mě některé prvky, nápaditost, materiál, barevnost. Ze závěsů se mi líbí práce č. 14,” svěřuje se nám Lenka Havlínová. Manžel Cyril konstatuje, že všude jsou drobné nedostatky, ale jinak je prý vidět, že děti se ve škole opravdu něčemu přiučily.
Na vítěze tipuje č. 15, jako zajímavou práci hodnotí věnec s klíči.

A my už víme výsledky. Takže v celkovém dvoudenním klání si nejlépe vedla Petra Kolíšková z Rajhradu s číslem 14, druhá skončila Lucie Procházková rovněž z Rajhradu a třetí příčka patří domácí Petře Zelinkové. V družstvech vyhrál na plné čáře tým Rajhradu před Kopidlnem a Litomyšlí.

Ředitelka školy Lenka Nosková nám připomíná, že Kopidlenský kvítek má především upozornit na obor zahradnictví a také zdejší školu. „Za osmnáct let se především změnila koncepce soutěže pro střední školy, kam jsme přiřadili další disciplíny - řízkování a výsadbu, čímž se lišíme od klasických floristických klání. Navíc byla tato aktivita vybrána do akce České ručičky, která právě zviditelňuje řemesla, podporuje učňovská zařízení a speciální odborné školy.”

Veřejnost zve na víkend, kdy se příchozí mohou těšit opět na úžasně vyzdobený zámek na téma Barvy. Nahlédli jsme a byli jsme unešeni! Dále na tradiční sobotní a nedělní program.