Více jak šest tisíc návštěvníků si přišlo prohlédnout víkendovou výstavu zahradnických dovedností, výpěstků a techniky s názvem Kopidlenský kvítek, která se již po osmnácté konala v areálu zdejší zahradnické školy.

V sobotu zaplnily cestičky v zámeckém parku se svoji nabídkou stánkaři. Prim hrála nabídka okrasných květin a keřů, travin a ovocných stromů. Stánků byla celkem stovka a vedle přehlídky nejrůznějších řemesel jste se tu mohli občerstvit, zakoupit si sýry ze Slovenska, klasické pouťové sladkosti i ošacení a obutí. Bez nabídky těchto doplňků by však kopidlenské slavnosti byly rozhodně kouzelnější.

No, za kouzlením jsme se vydali do zdejšího zámku, kde má škola hlavní centrum. Nadchli nás vyzdobené třídy v barvě duhy. V prvé červené se dozvídáme, že je to barva krve, symbolizující elán, lásku, sex, erotiku, životní sílu, radost, veselí, chuť do života. Místnosti vévodí červené bramboříky, gerbery, jiřiny. Modrá třída nabízí přehlídku svatebních šatů.

Další učebny jsou „převléknuty” do žluté, bílé, růžové. V každé je odborný dohled, a my se ptáme frekventantů, co je na zahradnictví tak zajímavého, že se jej rozhodli studovat.

„My s Jirkou jsme si vybrali obor zahradník kvůli holkám. No, a především mám vztah k přírodě a chtěl bych řídit zahradnictví po své babičce,” prozrazuje nám Jakub Svoboda z Červeného Kostelce, kterého baví především množení rostlin.

Po celém zámku voněly nejen květiny, ale i smažené řízky, kterých tu nachystali přes dva tisíce, přesně 2400. Kuchařky začínaly ráno ve čtyři a k ruce měly tři šikovné hochy. Ti si hravě poradili s obalováním.

Míříme mezi stánky do tělocvičny , kde se v sobotu ráno uskutečnilo slavnostní zahájení akce i s fanfáry, po kterých následovala módní přehlídka s květinovou šou. Tělocvična byla navíc vyzdobena soutěžními pracemi osmadvaceti studentů. Ti předvedli svoji zručnost v rámci dvoudenní soutěže. Potkáváme zde i šikovné ženy ze Železnice. Poprvé zde prezentují své výrobky - rozkošné čarodějnice.

Můžeme ochutnat špaldové výrobky, obdivovat postavičky ze šustí a nebo přihlížet aranžování květin, které zde předvádí zdejší studentky pod vedením Nadi Novotné.

Součástí osmnáctého ročníku výstavy Kopidlenský kvítek, která se uskutečnila v sobotu a v neděli v areálu Střední školy zahradnické v Kopidlně je i dvoudenní klání pro frekventanty zahradnických škol a učilišť. Během středy a čtvrtka předvádělo 28 soutěžících své dovednosti v roubování, řízkování, výsadbě, poznávání rostlinného materiálu, vazbě. Nejlépe si v jednotlivcích vedla Petra Kolíšková z Rajhradu , v družstvech pak tým Rajhradu.
V pátek připravila škola soutěže pro žáky základních škol.

Koukáme ji pod ruce a obdivujeme se její tvorbě. „Člověk už dostane do ruky materiál a sám cítí, co s ním má udělat. Také je spousta obrázků a inspirace v přírodě,” vysvětluje nám při zdobení netradiční dýně.”

Cestičkami se proplétáme mezi davy návštěvníků a ptáme se. Jak jste tu spokojeni?
„Já moc, přijeli jsme z Liberce, minulý rok jsem si tu koupila růže, se kterými jsem byla moc spokojená, a tak jsme tu letos zase. Oslovila mě i atmosféra,” říká nám Jana Vrátilová.

„No, já sem chodím každý rok, protože jsem skoro domorodec. Líbí se mi téměř všechno, co tu nabízí. Vyhovujeme mi i nákup. Pro nás je to určitý svátek, protože v Kopidlně moc akcí není,” vysvětluje nám Milada Košátková z Ledkova. V neděli si pak návštěvníci mohli prohlédnout vyzdobený zámek a stejně jako v sobotu i palmový skleník.