Co se v Kopidlně během roku 2009 povedlo, a naopak?
Povedlo se nám dokončit sportovní halu a získat dotaci na kulturně vzdělávací centrum, které jsme začali stavět koncem roku. Kvůli zimní údržbě jsme koupili traktůrek na úklid chodníků a komunikací. Využíván bude hlavně v zimě, dokáže sypat písek, ale i přes léto najde uplatnění. Dále jsme uvedli do provozu vodovod v Pševsi, kde nebyl. Lidé ho používají.

Co se naopak nepovedlo, je spojovací koridor k hale. Měl stát už dva roky a propojit budovu školy s halou. Čtyři ze 17 milionů jsme do něj už investovali, potřebujeme ještě 13 milionů. Není ale vypsaný žádný dotační titul, abychom mohli žádat o spolufinancování. Peníze jsme měli získat z medvěda (státní fond), toho ale nyní hodně omezili. Neprošli jsme ani s žádostí na novou čističku odpadních vod. Projekt jsme podle pokynů upravili, a tak to snad vyjde letos.

Co čeká Kopidlno v roce 2010?

Hlavně se pokusíme získat peníze na čističku, doufejme, že se to tentokrát povede. V žádosti jsme upravili chyby, aby byla v pořádku. Jinak proběhne hlavní část rekonstrukce kulturně vzdělávacího centra.

Máme hotový projekt na zateplení základní školy, což bude stát miliony korun. Chtěli bychom zde vyměnit okna a zateplit fasádu, a zkusíme získat nějaké finance opět z dotací. Na tak velké akce nejsou v našem rozpočtu peníze. I kdybychom uspěli, budeme muset vlastními náklady opravit střechu.
Samozřejmě budeme hledat peníze pro zmíněné propojení haly a školy. Také potřebujeme opravit hodně zdejších silnic a chodníků, i na jejich rekonstrukci budeme shánět peníze z dotačních titulů. Dále bychom rádi pokročili s přípravou pozemků pro stavbu rodinných domů. U kotelny by tak mohly vzniknout dvě nové ulice. Zájem o parcely by byl, takže chceme zasíťovat jednotlivé pozemky, kterých je celkem 27. Ještě nevíme, zda postavit inženýrské sítě všude, nebo to udělat postupně. Zásah potřebuje i zdejší radnice, ale ta musí počkat. Mezi priority teď patří silnice.

S čím nejste ve městě spokojený?
Chybí tu více věcí, ale mnohé z nich asi nejsou pro Kopidlno využitelné. Například zdejší kino promítá už jen jednou za 14 dní, ale chodí do něj velmi málo lidí a je prodělečné. Třeba ho budeme muset zavřít, protože lidé jezdí do jičínského kina. Doufám, že nové kulturně vzdělávací centrum poskytne dostatečné zázemí pro vznik nových spolků, jež by přispěly ke kulturnímu životu. Třeba loutkové divadélko a podobně. Místním obyvatelům bych přál, aby tu našli práci třeba v nějaké nové továrně či výrobně, shánět zde zaměstnání je těžké, hodně občanů dojíždí.

Jaké přání máte pro obyvatele do nového roku?
Hlavně hodně zdraví, štěstí, co nejméně starostí, spokojenost a celkově úspěšný rok 2010.