Starostka obce Eva Lánská vysvětluje. „Když jsme začínali soutěžit, tak projekt spadal pod ministerstvo pro místní rozvoj. Slíbené prostředky jsme chtěli investovat do koupi objektu bývalého JZD. Nevyšlo nám to, protože mezitím kompetence přesunuli pod ministerstvo životního prostředí. Tím pádem byly nastaveny i jiné podmínky. Původně nám slíbili 600 tisíc korun, nyní už je to jenom 400 tisíc, které ale stále nemáme.“

 Místostarosta Rostislav Němec dodává: „Peníze nemůže využít jak jsem plánovali. Nakonec jsme rozhodli, že je investujeme do stavby mokřadu. Sice jsme původně počítali s tím, že jej vybudujeme postupně, ale nyní projekt zrealizujeme za slíbenou odměnu. Mokřad je chráněným místem, kde rostou i české orchideje. Nachází se při výjezdu z obce směrem na Mlázovice. Jeho zbudování už máme v plánu delší dobu, navrhli nám jej ekologové. Vzniknou zde tůňky, zídky, naučná stezka, dřevěný mostek. Je to sice výhra, ale na druhou stranu jde o dotační titul, takže se s financemi musíme vejít do daného programu a navíc se na akci podílet dvaceti procenty nákladů.“

 Obec se o pomoc s vymáháním slíbené odměny obrátila i na Královéhradecký kraj, který urgoval její vyplacení zatím ovšem také bezúspěšně.

Ovocná stezka

V příštím roce snad čeká Konecchlumské stavba mokřadu, určitě pak budování ovocné stezky. Akci zajišťuje sdružení měst a obcí Podzvičinsko. „Naším územím by měla vést nová spojnice přes Třešňovku až do Kamenice, stezka by měla končit u Holovous,“ přibližuje starostka.

Konecchlumí se letos pyšní ještě jednou zajímavostí. V soutěži o nejkrásnější obec Čech a Moravy v roce 2009 se umístilo na desáté pozici. Klání pořádal internetový portál a Konecchlumí obdrželo celkem 9249 hlasů.