Kompetence v udělování prostředků se mezitím přesunuly z ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo životního prostředí a odměna pokrátila z 600 na 400 tisíc korun. Změnily se i podmínky pro její využití.

 Starostka Eva Lánská přiznává, že slíbenou částku chtěla obec původně využít na koupi objektu bývalého JZD. S nově nastavenými podmínkami se zastupitelé rozhodli o vložení peněz do stavby mokřadu.

 „Sice jsme původně počítali s tím, že jej vybudujeme postupně, ale nyní projekt zrealizujeme za slíbenou odměnu. Mokřad je chráněným místem, nachází se při výjezdu z obce směrem na Mlázovice. Jeho zbudování už máme v plánu delší dobu, navrhli nám jej ekologové. Vzniknou zde tůňky, zídky, naučná stezka, dřevěný mostek. Je to sice výhra, ale na druhou stranu jde o dotační titul, takže se s financemi musíme vejít do daného programu a navíc se na akci finančně podílet,“ uvedl tehdy místostarosta Rostislav Němec.

Příslib

Včera nám upřesnil, že 20. ledna obecní úřad kontaktovalo ministerstvo životního prostředí a požadovalo doplnění projektu stavby mokřadu o vyjádření agentury ochrany přírody. „Naši žádost jsme upřesnili a odeslali zpět. Na projektu se musíme podílet třiceti procenty nákladů, takže jsme jej nakonec navýšili na 580 tisíc korun s tím, že navíc zpevníme přístupovou cestu, “ říká Rostislav Němec a dodává, že žádost by měl do měsíce podepsat ministr a peníze mají do Konecchlumí dorazit na jaře.

Plány obce.
Plány obce.

Plány obce.

Podpora svazu měst

Pavel Drahovzal z legislativně – právního oddělení Svazu měst a obcí České republiky, který se do celé záležitosti rovněž zapojil, nám sdělil: „Několikrát jsem se v lednu kontaktoval se zástupci obce Konecchlumí. Na základě hovorů s nimi jsem zjistil, že o vyhrané peníze za Zelenou stuhu požádali na ministerstvu životního prostředí dne 28.12. 2009 v rámci speciálně vytvořeného dotačního titulu na revitalizaci mokřadu na území obce.“
Europoslanec Oldřich Vlasák, předseda Svazu měst a obcí ČR, pro Deník uvedl:  

„Obec nyní čeká na vyhodnocení své žádosti, na základě výzvy ministerstva životního prostředí musela žádost v 2. polovině ledna doplňovat. Z celkového počtu 10 obcí, které mohly o odměnu žádat se o ni ucházely pouze 3 včetně Konecchlumí, a to z toho důvodu, že neměly peníze na kofinancování dotace nebo neměly projekt, který by spadal do dotačního titulu.

Výslovně jsme se dohodli s paní starostkou Evou Lánskou, že pokud by se přidělení dotace dále neúměrně protahovalo, nebo by případně nebyla přiznána, pak nás požádají o přímou interpelaci na ministra životního prostředí, jelikož svaz je jedním ze spoluvyhlašovatelů soutěže Vesnice roku.“